W piątej kolejce Hokejowej Ligi Mistrzów GieKSa przegrała z Fehervar AV19 2:4. Bramki dla katowiczan zdobyli Pulkkinen i Fraszko.

GieKSa przystąpiła do spotkania z Fehervar AV19 bez chorego kapitana Grzegorza Pasiuta oraz leczącego uraz barku Patryka Krężołka. Pierwsza tercja nie należała w wykonaniu Trójkolorowych do udanych. Poza świetną szansą Monto w 6 min., któremu zabrakło centymetrów do umieszczenia gumy w siatce, zdecydowaną przewagę na lodzie posiadali goście, którzy raz po raz stwarzali zagrożenie pod bramką Murraya. Katowicki golkiper spisywał się jednak bardzo dobrze i skapitulował tylko jeden raz, w 8 min. po trafieniu Hari’ego.

Początek drugiej odsłony był w wykonaniu podopiecznych trenera Jacka Płachty jeszcze gorszy, co skrzętnie wykorzystali Węgrzy, którzy w 26 min. prowadzili już trzema bramkami. Od tego momentu gospodarze w końcu zaczęli grać lepiej i w 28 min. Pulkkinen pokonał Roya. Chwilę później GieKSa przez ponad minutę grała w osłabieniu dwóch zawodników, ale udało jej się wyjść z tej opresji bez szwanku. W ostatniej minucie Mistrzowie Polski, ponownie grając w osłabieniu, wyszli z szybką kontrą, którą na bramkę zamienił Fraszko i było już tylko 2:3.

W ostatniej tercji obie drużyny stworzyły kilka ciekawych sytuacji, ale dobrze spisywali się obaj bramkarze. Na kilkadziesiąt sekund przed końcową syreną Jacek Płachta zdecydował się postawić wszystko na jedną kartę i wycofać Murraya. Pomimo tego, że GieKSa założyła zamek, nie udało jej się oddać żadnego strzału, a na cztery sekundy przed końcem krążek do pustej bramki skierował ponownie Hari i przyjezdni ostatecznie wygrali całe spotkanie 4:2. Już w przyszłym tygodniu katowiczanie będą mieli okazję do rewanżu. Mecz na Węgrzech będzie ich ostatnim etapem tegorocznej przygody w Hokejowej Lidze Mistrzów.

GKS Katowice – Fehervar AV19 2:4 (0:1; 2:2; 0:1)

Bramki: Pulkkinen, Fraszko – Hari (2), Findlay, Mihaly

GKS Katowice: Murray (Miarka) – Rompkowski, Kolusz, Magee, Monto, Fraszko – Mikkola, Wanacki, Hitosato, Lehtonen, Bepierszcz – Wajda, Kruczek, Blomqvist, Pulkkinen, Olsson – Musioł, Maciaś, Ciepielewski, Smal, Prokurat.

Fehérvár AV19: Roy (Horvath) – Nilsson, O’Brien, Kuralt, Hari, Newell – Campbell, Fournier, Petan, Findlay, Erdely – Szabo, Stipsicz, Terbocs, Bartalis, Vertes – Horvath, Betker, Mihaly, Nemeth, Retfalvi.