Osiedle w Katowicach / fot. R. Kazmierczak / UM Katowice
Reklama

Katowice wydadzą około 45 mln zł. Powstaną 4 parki, zmodernizują fragment Katowickiego Parku Leśnego. Prace łączenie obejmą 20 hektarów. Nowe parki powstaną na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Nasadzone zostanie około 350 drzew oraz tysiące bylin, krzewów, pnączy i traw.

W Kostuchnie, pomiędzy ul. Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka powstanie przestrzeń służąca rekreacji i wypoczynkowi, ale także funkcjom edukacyjno-przyrodniczym. Znajdą się tu m.in. punkt widokowo-obserwacyjny, strefa z grami edukacyjnymi czy też miejsca do uprawiania sportów. Ponadto przewidziano tzw. przestrzeń ekologiczną, która będzie wymagała mniejszego zakresu prac pielęgnacyjnych i wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.

Reklama

W pobliżu rzeki Ślepiotki zmodernizowany zostanie teren o powierzchni około 3 hektarów. Choć ma zachować swój leśno-łąkowy charakter, to zostanie uporządkowany z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, a także zyska wiele nowych funkcji. Pojawią się tu m.in. plac zabaw i psi wybieg, altana parkowa, ławki i tablice w ramach ścieżki edukacyjnej, sieć oświetlenia i monitoringu parkowego, a także ogród społeczny, który będą mogli zagospodarować sami mieszkańcy. Ponadto w miejscu, gdzie ścieżki przecinają rzekę Ślepiotkę, powstaną dwie kładki.

Znaczącą metamorfozę ma przejść także park na Wełnowcu, który zostanie zrewitalizowany oraz rozbudowany. Powstaną m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne, wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje na temat przyrody.

Mieszkańcy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej zyskają przestrzeń parkową w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Zakres inwestycji – oprócz nasadzeń i zagospodarowania terenu – przewiduje także powstanie placu zabaw i strefy edukacyjnej, stworzenie ogrodu sensorycznego i łąki ekologicznej. Dużą atrakcją tego miejsca mają być także platformy widokowe oraz wieża do obserwacji ptaków wodnych. Co ważne, w ramach prac oczyszczony zostanie zbiornik wodny znajdujący się na tym terenie.

Z kolei w Katowickim Parku Leśnym zostanie zmodernizowany obszar w pobliżu Stawu Kajakowego. Zakres prac obejmuje przebudowę alejki i kręgu tanecznego, budowę oświetlenia parkowego i zasilania sceny, jak również częściowe podniesienie terenu.

„Przed nami działania związane z postępowaniem przetargowym i jeśli wykonawca zostanie wyłoniony, prace zostaną zrealizowane w ciągu 60 tygodni od podpisania umowy” – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.