Marcin Krupa / Katowice Press Office / Twitter
Reklama

Miasto tłumaczy szacunki prezydenta. W Katowicach ma mieszkać nawet 70 tys. osób niezameldowanych. Taką liczbę podał prezydent Katowic, podczas sesji Rady Miata Katowice. Marcin Krupa został wtedy zapytany o wyludnianie się miasta. 

Oficjalna różnica w ludności Katowic w latach 2011-2021 to około 25 tys. osób – wynika z danych przedstawionych w Narodowym Spisie Powszechnym. 

Reklama

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego (NSP) 2021 najwięcej osób, tj. 285,7 tys. mieszkało w Katowicach (w 2011 roku było to 310 tys.), co stanowiło 6,5% ogółu ludności województwa, następnie w: Częstochowie 213,1 tys. (4,8%), Sosnowcu 193,7 tys. (4,4%), Gliwicach 174,0 tys. (4,0%), Bielsku-Białej 169,1 tys. (3,8%), Zabrzu 158,3 tys. (3,6%) oraz w Bytomiu 153,3 tys. (3,5%). W odniesieniu do 2011 r. w każdym z tych miast liczba mieszkańców zmniejszyła się, w tym w największym stopniu w Bytomiu o 23,6 tys., tj. o 13,4%.

Ludzie nie chcą się meldować

Prezydent tłumaczył, że w Katowicach mieszka więcej osób niż się melduje. 

„Użytkowników miasta jest o wiele więcej. Szacujemy, że blisko 60, 70 tys. więcej aniżeli rzeczywista liczba mieszkańców wynikająca ze spisu powszechnego” – powiedział Marcin Krupa.

To właśnie o podaną przez Krupę liczę zapytaliśmy w katowickim magistracie. W końcu dlaczego 70 tys. osób a nie np 120 tys. osób albo nawet 180 tys. osób.  

„Te szacunki są efektem analizy danych, jakie posiadamy” – tłumaczy nam Sandra Hajduk, rzecznik katowickiego magistratu. „W Katowicach stale rośnie liczba punktów adresowych. W tej chwili jest ich zarejestrowanych ponad 156,5 tys. Mówimy tu wyłącznie o liczbie punktów adresowych gospodarstw domowych. Pamiętajmy, że z wielu lokalach żyje więcej niż jedna czy nawet dwie osoby. Ponadto jak wskazuje raport ABSL w Katowicach mamy ponad 50 tys. studentów. W ostatnich miesiącach wielu jest także obywateli Ukrainy – według ostatnich raportów to ponad 60 tys. osób. To wszystko sprawia, że szacujemy, iż ok. 60-70 tys. osób mieszka w Katowicach, chociaż nie zameldowało się w mieście. Raz jeszcze jednak podkreślam, że są to szacunku, a nie wyniki przeprowadzonych badań” – dodaje. 

Prezydent Katowic, w trakcie sesji Rady Miasta Katowice tłumaczył w jaki sposób urząd będzie chciał odwrócić negatywny trend przedstawiony w oficjalnych statystykach. 

„Będziemy dalej realizowali naszą strategię miasta kultury, miasta spotkań i miasta o dobrej jakości życia” – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.