Sąd Okręgowy w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

23 osoby skazane przez Sąd Okręgowy w Katowicach. To członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej w branży zbiórki odpadów i recyklingu. Grupa działała na terenie całej Polski, w tym na terenie województwa śląskiego. 

 Oskarżonym wymierzono kary do 4 lat pozbawienia wolności, a także przepadek równowartości korzyści majątkowej uzyskanych z przestępstwa.

Reklama

Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o zawiadomienie Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.  W śledztwie zebrano dowody wskazujące na to, że w okresie od stycznia 2007 roku do sierpnia 2011 roku, na terenie całej Polski, w tym na terenie województwa śląskiego, działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie poświadczali nieprawdę w dokumentach potwierdzających recykling odpadów szklanych, jak również dopuszczali się oszustw na szkodę Organizacji Odzysku.

„Zgodnie z przepisami, do obowiązków przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach szklanych, należy odzysk i recykling odpadów opakowaniowych. Obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniach może być zlecony organizacjom odzysku. W rzeczywistości organizacje odzysku jedynie finansują system zbiórki odpadów, w zamian za pozyskanie, od podmiotów prowadzących działalność w zakresie odzysku, dokumentów potwierdzających recykling. Warunkiem wystawienia dokumentu potwierdzającego recykling określonej ilości odpadów było faktyczne przyjęcie odpadów do procesu recyklingów. Tymczasem oskarżeni w tej sprawie poświadczali nieprawdę w dokumentach potwierdzających recykling odpadów szklanych, jak również w dokumentach dotyczących przyjęcia odpadów” – informuje Marta Zawda-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.  Następnie przedstawiali stwierdzające nieprawdę dokumenty Organizacjom Odzysku, równocześnie wprowadzali w błąd przedstawicieli tych organizacji co do wykonania usługi i doprowadzili ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 1.300.000 złotych” – dodaje. 

Zarzuty w prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach śledztwie przedstawiono przedstawicielom podmiotów zajmujących się zbiórką oraz recyklingiem odpadów oraz osobom które miały dostarczać te odpady.

Do tego przedstawiono zarzuty dwóm członkom zarządu Organizacji Odzysku. Wobec ustalenia, że osoby te miały świadomość nielegalnego procederu, i przyjmowały stwierdzające nieprawdę dokumenty, postawiono im zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzania szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu zarządzanych przez nich organizacji.

Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach nie jest prawomocny.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.