Prace na ulicy Tylnej Mariackiej / fot. KAW
Reklama

Budują automatyczny parking na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. Jak będzie działać inwestycja za 21 mln zł? Parking ma być gotowy pod koniec tego roku, miejsca parkingowe znajdzie tam 240 samochodów, po przeliczeniu wychodzi nieco ponad 87 tys. zł za miejsce parkingowe. 

W uproszczeniu, kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej wjedzie na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie pojazd na odpowiedni poziom i umieści na zarezerwowanym miejscu. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.   

Reklama

„Specjalny osprzęt, jak czujniki optyczne i światła ostrzegawcze, pomaga w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku korzystania z myjni automatycznej. Dzięki temu auto będzie mogło zostać w bezpieczny sposób umieszczone na platformie parkingowej. Dodatkowo, automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a w przypadku kłopotów z zaparkowaniem, możliwe będzie skorzystanie ze wskazówek i pomocy obsługi, która będzie dostępna poprzez interkomy połączone z stanowiskiem obsługi zarządzającej zespołem maszyn” – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Poszczególne elementy konstrukcyjne maszyn – korpusy, ramy, platformy – są na bieżąco produkowane w Korzennej. 

„Korzystamy z nowoczesnego, zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego oraz maszyn CNC. Dzięki temu zachowujemy powtarzalność precyzyjnego procesu oraz dokładność wykonania poszczególnych elementów. W naszym zakładzie trwa także realizacja szaf elektrycznych oraz programowanie sterowników maszyny” – mówi Andrzej Grygiel, prezes firmy GRAND, która wykonuje dla miasta inwestycję. 

Powstające w Korzennej elementy są przekazywane do Katowic w dedykowanych, specjalistycznych transportach, a następnie montowane przy użyciu dźwigu. By realizacja montażu była możliwa, na ul. Tylnej Mariackiej od 30 sierpnia nie można pozostawiać samochodów, a przejazd umożliwiony jest wyłącznie pojazdom uprzywilejowanym.

Sam proces zaparkowania działa podobnie do tradycyjnej windy osobowej. Parkowanie odbywa się w sposób rotacyjny, na specjalnie przeznaczonych do tego celu platformach. Zaparkowanie samochodu odbywa się przez umieszczenie go na dolnej platformie parkingu, która wprowadzona w ruch przenosi pojazd na wyższe poziomy i jednocześnie zwalnia miejsce dla kolejnego samochodu. Aby odebrać auto wystarczy opłacić postój i zeskanować bilet.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.