Na czerwono planowany zakres ulicy Nowogliwickiej / fot. UM Katowice
Reklama

Powstanie ulica Nowogliwicka w Katowicach. Miasto ma projekt ulicy, ale nie ma jeszcze zabezpieczonych środków na jej wykonanie i na wypłatę odszkodowań po przejęciu terenów potrzebnych na wybudowanie drogi. „Inwestycja jest wstrzymana, ale nie ma żadnej rezygnacji” – przekazano katowickim radnym. 

W czerwcu 2019 roku informowaliśmy, że miasto chce do 2021 roku zrealizować pierwszy etap inwestycji, czyli fragment drogi od ul. Brackiej do ul. Johna Baildona. Miał wtedy powstać też plac publiczny pieszo-drogowy w rejonie skrzyżowania ulic Tarasa Szewczenki i Gliwickiej. Przebudowane miało zostać także skrzyżowanie z ul. Bracką. Niestety, inwestycja ciągle jest na papierze. 

Reklama

W czerwcu 2021 pisaliśmy o zapytaniu radnego Krzysztof Krausa, który dopytywał właśnie o Nowogliwicką. „Na jakim etapie realizacji znajduje się inwestycja drogowa pn. „Budowa połączenia drogowego ul. Brackiej z ul. Żelazną (planowana ul. Nowogliwicka)” – pytał radny z Forum Samorządowego. Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula poinformował, że miasto ma dokumentację projektową, nie ma pozwolenia na budowę, a zadanie nie zostało wpisane też do budżetu na 2021 rok.

„Inwestycja jest wstrzymana”

Obecnie temat ulicy Nowogliwickiej nie jest zamknięty. Jest wstrzymany. 

„Miasto nie zrezygnowało z realizacji ulicy Nowogliwickiej” – przyznał radnym Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice. „Na jakim jesteśmy etapie? Na dzisiaj jest gotowy projekt budowlany. Projekt budowlany jest na etapie przed uzyskanie m decyzji ZRID. Dlaczego nie wystąpiliśmy o decyzję ZRID, bo decyzja ZRID to jednocześnie przejęcie gruntów i wypłata odszkodowań. W tej chwili jest problem finansowy taki, że nie mamy tych środków zagwarantowanych” – dodał naczelnik. „Inwestycja jest wstrzymana, ale nie ma żadnej rezygnacji” – podkreślił. 

Przebieg drogi

Zgodnie z planami droga biegnie po południowej stronie Rawy od ulicy Brackiej do Żelaznej, w rejonie straży miejskiej. Ważne dla tej inwestycji jest też przedłużenie ulicy Johna Baildona do Gliwickiej. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.