Szpital Murcki / fot. KAW
Reklama

Mieszkańcy wywalczyli inwestycje w Szpitalu Murcki. Placówka nadal jest miejska i trwa wprowadzanie planu naprawczego. To pokłosie decyzji władz Katowic, które pierwotnie chciały pozbyć się szpitala i połączyć go z Górnośląskim Centrum Medycznym. Po protestach mieszkańców Murcek i okolicznych dzielnic prezydent Katowic ostatecznie zdecydował, że miasto doinwestuje szpital, który rocznie przynosił 3 mln zł strat. 

„W 2017 roku patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murcki. Wtedy jego koszt szacowaliśmy na 88 mln zł. Niestety pandemia oraz działalność oddziałów covid’owych, a teraz także gwałtownie rosnąca inflacja, weryfikują te szacunki. Natomiast poszczególne działania na terenie Szpitala Murcki są nieprzerwanie realizowane, a ich celem jest zaspokojenie potrzeb personelu oraz mieszkańców. Dzięki temu już teraz obserwujemy zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi Szpitala. Chcemy rozwijać działalność szpitala w obszarach zwiększonego zapotrzebowania na konkretne usługi wynikające z prognoz demograficznych, Map Potrzeb Zdrowotnych (zwiększenie liczby łóżek w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu rehabilitacji), zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie leczenia udarów” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama
Protest pod Urzędem Miasta Katowice w sprawie Szpitala Murcki – 2017 rok / fot. InfoKatowice.pl

W ramach dotychczasowych działań inwestycyjnych – realizowanych zgodnie z finansowanym z budżetu Katowic planem naprawczym – między innymi została już wymieniona sieć wodociągowa pomiędzy budynkami szpitala z uwzględnieniem planowanej rozbudowy o nowy pawilon. Wartość tych prac wyniosła ponad 735 tys. zł. Dodatkowo wykonana została termomodernizacja budynków internisty i chirurgii – docieplono ściany zewnętrzne styropianem, a stropodachy granulatem wełny mineralnej i izolacją powłokową. Wymieniono drzwi zewnętrzne, zamontowano okna z nawiewnikami, zmodernizowano automatykę sterownika węzła cieplnego. Wymieniona została instalacja c.o., ciepłej i zimnej wody  a także pokrycie dachowe wraz  z rynnami i rurami spustowymi. Zamontowano instalację solarną dla ciepłej wody użytkowej. Wykonano także izolacje przeciwwilgociowe w piwnicach i przyziemiu wraz z odtworzeniem posadzek. W budynku chirurgii koszty tych prac wyniosły ponad 4,8 mln zł, a w budynku interny – ponad 2,1 mln zł. Miasto pozyskało dofinansowanie na ich wykonanie, które pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – w formie pożyczki w wysokości ponad 2,1 mln zł, a także  dotacji w wysokości ponad 87 tys. zł.

Trwają również prace w  budynku dawnej kostnicy,  a po ich zakończeniu obiekt będzie pełnił funkcje gospodarczo-garażowe. Zakończenie robót jest planowane w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Na podstawie  wykonanej  koncepcji programowo-przestrzennej dla całej inwestycji, obejmującej budowę nowego pawilonu szpitalnego oraz remont pozostałych budynków wraz z dostosowaniem ich do nowej funkcji sporządzony został projekt budowlany i wykonawczy  zgodny z postanowieniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Kolejnym etapem remontów na terenie Szpitala Murcki jest modernizacja tak zwanej „starej administracji”. 

„W tym historycznym budynku mieściło się mieszkanie kierownika administracji szpitala, co w tamtym czasie było pewnym standardem dla wielu miejsc pracy takich jak szpitale czy kopalnie. W okresie, kiedy szpital funkcjonował w strukturach Górniczego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Katowicach, w latach 1975-1998, w budynku tym mieściły się pomieszczenia dla pracowników administracji. W roku 1999 zdecydowana większość administracji została przeniesiona do budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, w którym znajduje się do chwili obecnej, a w „starej administracji” pozostawali tylko pracownicy techniczni, dietetyczki, BHP i związki zawodowe” — mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki.

Zakres remontu obejmuje wykonanie robót przygotowawczych, ziemnych, wyburzeniowych
i demontażowych, wymianę pokrycia dachu, docieplenie dachu oraz wykonanie podkonstrukcji pod strop poddasza, docieplenie budynku z odtworzeniem detali architektonicznych, wykonanie iniekcji strukturalnej, ścian fundamentowych, montaż platformy dla osób niepełnosprawnych przy głównym wejściu, montaż dźwigu osobowego, wymianę stolarki zewnętrznej (okien i drzwi), wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, wykonanie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej oraz teletechnicznej, a także wykonanie robót wykończeniowych. 

Umowa na remont budynku „starej administracji” została podpisana z wyłonioną w przetargu firmą  Inare Sp. z o.o., a wartość prac to 8 mln zł. Plac budowy wykonawca już przejął, a prace powinien zakończyć do końca przyszłorocznych wakacji.

W ramach planu naprawczo-rozwojowego Szpitala wybudowany zostanie także nowy pawilon medyczny, do którego przeniesiona zostanie część oddziałów działających w trybie ostrym – chirurgia ogólna, chirurgia urazowo-ortopedyczna, oddział chorób wewnętrznych. W budynku będzie także trzysalowy blok operacyjny, pracownie diagnostyczne (m.in. RTG, TK), sterylizatornia oraz izba przyjęć. Powstanie również łącznik między nowym pawilonem a oddziałem neurologicznym. Pozostałe budynki szpitala również przejdą gruntowny remont. Ogłoszenia przetargu na jego realizację planowane jest na drugi kwartał przyszłego roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.