Reklama

Już ponad 22 tys. osób zagłosowało w tegorocznej edycji BO. Jeszcze przez 3 dni można głosować. Do wyboru jest 230 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich. Tegoroczne głosowanie trwa do piątku 23 września. 

W dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 323 wnioski,  spośród, których do głosowania dopuszczonych zostało ponad 80%. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 259 zadań – 29 z nich to projekty ogólnomiejskie, a 230 to zadania o charakterze lokalnym. Najwięcej projektów w dzielnicach mają do dyspozycji mieszkańcy: Ligoty-Panewnik (17), Bogucic (16) i osiedla Tysiąclecia (15). Z kolei w dzielnicach Piotrowice-Ochojec, Wełnowiec-Józefowiec i Śródmieście wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców. 

Reklama

W pierwszych dziesięciu dniach głosowania udział wzięło 22 356 mieszkańców. Częściej głosują kobiety – 58% dotychczas oddanych głosów. Najwięcej osób zagłosowało z dzielnicy Ligota-Panewniki (2 053)  Na tym etapie najwyższa frekwencja jest w dzielnicach: Dąbrówka Mała (16,20%), Załęże (11,98%) i Załęska Hałda – Brynów cz. zachodnia (11,83%). Frekwencja w dzielnicach jest o tyle istotna, że z niewykorzystanych środków po głosowaniu zostaną przyznane „nagrody za frekwencję”. W ubiegłym roku mieszkańcy Podlesia wywalczyli dla swojej dzielnicy dodatkowe 21 tys. zł, które zostały doliczone do puli tej dzielnicy w tegorocznej edycji. 

:Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować również w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205” – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. „W tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą zostać dopisane do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos” – dodaje naczelnik.

Ponadto, dla osób które nie mają dostępu do internetu lub obawiają się głosować elektronicznie, podobnie jak w ubiegłym roku pracownicy urzędu odwiedzają każdą z dzielnic, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na projekty i pomagając tym, którzy potrzebują wsparcia w głosowaniu. Aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18 roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL. Pracownicy urzędu uprawnieni do pomocy podczas głosowania w tych punktach będą posiadali urzędowe identyfikatory. Stacjonarne Punkty Głosowania działają od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe” w Zarzeczu. Harmonogram ich działania dostępny jest pod linkiem:  https://bit.ly/3BvFlvo. 

Każdy mieszkaniec dysponuje trzema głosami na zadania ogólnomiejskie i trzema głosami na zadania lokalne. Należy jednak pamiętać, że głosować można wyłącznie raz. Jeżeli ktoś odda swoje głosy tylko na zadania z jednej kategorii, np. na projekty ogólnomiejskie, nie oddając głosów na żaden projekt lokalny to po potwierdzeniu oddania swoich głosów SMS-kodem, nie będzie mógł już uzupełnić głosowania.

Informacje dotyczące głosowania oraz wykaz projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – https://bit.ly/3R1Z1N7.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.