Popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej miasta Katowice / fot. K. Kalkowski / UM Katowice
Reklama

Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim. Co roku władze Katowic odsłaniają rzeźby osób zasłużonych dla miasta. Tym razem wybór padł na Krystynę Bochenek, która zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. 

Odsłaniając jej popiersie w Galerii Artystycznej naszego miasta oddajemy hołd jej dorobkowi w dziedzinie kultury, ale przede wszystkim jako osobie otwartej na drugiego człowieka” – powiedział prezydent Marcin Krupa. „To nie pierwszy sposób upamiętnienia tej ważnej dla naszego miasta postaci. Imię Krystyny Bochenek nosi Katowice Instytucja Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, mamy również piękny mural z jej wizerunkiem, a od dzisiaj tuż obok Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Dudy-Gracza czy Kazimierza Kutza – w Galerii Artystycznej także ma swoje miejsce” – dodał prezydent.

Reklama

Krystyna Bochenek, z domu Neuman, urodziła się w 1953 roku w Stalinogrodzie, bo taką nazwę narzucono Katowicom po śmierci Stalina. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda”, największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski. 

Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992) – na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą „Różowa wstążka”. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” – dorocznego zgromadzenia imienniczek, pozwalającego setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.

Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była inicjatorką uchwały w sprawie ustanowienia przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 roku. Pochowana na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Autorką popiersia Krystyny Bochenek, która stanęła w Galerii Artystycznej miasta Katowice jest Katarzyna Fober, od 2011 roku pracująca na stanowisku asystentki i wykładowcy w pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 

W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego czy Bernarda Krawczyka. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciły popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.