Reklama

Na 222 pomysły zgłoszone do Zielonego Budżetu weryfikację merytoryczną przeszło 146. Przed nami ostatni etap tym razem konsultacji społecznych, w którym wyłonione zostaną projekty przeznaczone do realizacji w 2023 roku.

„Podczas oceny merytorycznej miejskie jednostki oraz wydziały urzędu miasta dokonały analizy wniosków pod kątem technicznej możliwości ich realizacji, weryfikowały koszty oraz sprawdzały czy zgłoszona propozycja mieściła się w katalogu zadań Zielonego Budżetu miasta Katowice. Po analizie, pozytywną rekomendację otrzymało 65% zgłoszonych propozycji czyli 146 wniosków, w tym 24 ogólnomiejskie i 122 lokalne” – poinformowało miasto.

Reklama

Mieszkańcy zgłosili szereg zadań związanych z pielęgnacją istniejącej zieleni oraz utworzeniem nowych zielonych przestrzeni. Przeważająca liczba wniosków dotyczy urozmaicenia zieleni miejskiej poprzez nowe nasadzenia krzewów i drzew (np. przy ul. Mikołowskiej, na ul. Kruczej czy bulwarach Rawy w Zawodziu), sadzenie żywopłotów, rewitalizację skwerów oraz parków, tworzenie łąk kwietnych i pielęgnację terenów trawiastych czy zagospodarowanie przestrzeni przy ciągach komunikacyjnych. Tematy zgłaszane przez mieszkańców obejmowały również stworzenie ogrodów sensorycznych oraz nowych zielonych stref relaksu.

Nie zapomniano również o działaniach edukacyjnych. Projekty o takim charakterze to głównie cykle warsztatów i zajęcia praktyczne odbywające się w szkołach oraz filiach Miejskich Domów Kultury, dotyczące poszerzania wiedzy w zakresie zero waste, podniesienia świadomości ekologicznej, a także opieki nad ptakami i owadami niekiedy oparte o metodę nauczania za pomocą grywalizacji, a więc z wykorzystaniem np. gier planszowych o tematyce ekologicznej.

Wszystkie pozytywnie zweryfikowane wnioski czeka jeszcze jeden etap jakim są prace Zespołu Oceniającego. Zadaniem Zespołu będzie wskazanie do realizacji tych projektów mieszkańców, które w najwyższym stopniu wpisują się w założenia Zielonego Budżetu miasta Katowice i charakteryzują się największym wpływem na poprawę środowiska naturalnego na terenie miasta. W tegorocznej edycji pomysły katowiczan oceniać będą przedstawiciele strony społecznej, urzędu i środowisk naukowych.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej edycji Zielonego Budżetu Zespół Oceniający wybrał 54 zielone projekty o wartości blisko 2 mln zł i zarekomendował je prezydentowi do realizacji. Natomiast w ramach drugiej edycji Zespół zarekomendował do realizacji 89 projektów o wartości blisko 2,8 mln zł.

Listę zadań wybranych w ramach III edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice poznamy do 30 września 2022 r. Pełną informację o procedurze wraz z wykazem wniosków znaleźć można na stronie www.katowice.eu/zielonybudzet.

Zielony budżet to kolejne obok budżetu obywatelskiego narzędzie pozwalające mieszkańcom decydować o części wydatków z budżetu miasta. Łączna wartość obu działań to ponad 20,5 mln zł, z czego 3 mln przeznaczone są na zadania z Zielonego Budżetu miasta Katowice.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.