Taksówki w Katowicach / fot. Alena Yarmolenka
Reklama

Taksówkarze w Katowicach chcieli podnieść ceny. Zamiast 8 zł aż 18 zł opłaty początkowej, chcieli też podnieść maksymalnie ceny za przejechany kilometr. Zmiany musiałyby zostać wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice, ale katowicki magistrat jednoznacznie stwierdził, że nie ma potrzeby zmieniać istniejącej uchwały.

Oczekiwania taksówkarzy skierował do Urzędu Miasta Katowice, radny Koalicji Obywatelskiej Adam Szymczyk.

Reklama

Obecnie opłata początkowo według przyjętej w 2020 roku uchwały to 8 zł , taryfa I to 3 zł za przejechany kilometr, taryfa druga to 4,50 zł za przejechany kilometr (obowiązuje w święta, w nocy etc.).

Nowe stawki zaproponowane przez taksówkarzy to 18 zł opłaty początkowej, 6 zł za kilometr w taryfie I i 9 zł w taryfie II. Taksówkarze motywowali zmianę rosnącymi kosztami, inflacją, cenami benzyny. Z tych powodów część osób rezygnuje z pracy lub działa w „szarej strefie” – argumentowali swoje racje.

Miasto jednak nie zamierza zmieniać uchwały, tym samym maksymalnych cen.

„Przeprowadzone rozeznanie wskazuje, że aktualne ceny za 1km stosowane przez korporacje taksówkowe w mieście Katowice nie osiągnęły maksymalnego pułapu stawek taryfowych określonych w obowiązującej uchwale” – stwierdził Jerzy Wozniak, wiceprezydent Katowic. „Bieżące ceny korporacji taksówkowych w I taryfie kształtują się w granicach od 2,10 zł do 2,50 zł. Natomiast w II taryfie kształtują się w granicach od 2,79 zł do 3,75 zł. Nadmieniam, że zgodnie z obowiązującą uchwałą za 1km przebiegu w taryfie I maksymalna cena ustalona została na kwotę 3,00 zł. zaś w taryfie II na 4.50 zł. Zatem powstaje prawna możliwość podwyższenia ceny za 1km przejazdu do górnej granicy określonej w uchwale, bez zmiany treści uchwały w tym zakresie” – dodaje.

Z tym, że bez zmiany uchwały, opłata początkowa nie może zostać podwyższona.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Taksówkarze to złodzieje oni mają po jak najniższych kosztach wozić klientów i nie odzywać się uczciwie zarobiony pieniądz niż śmierdzi a nie okradać klientów jak im się nie podoba niech się zwolnią do widzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.