Pijany mężczyzna nad Sztuczną Rawą / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Mieszkańcy Katowic nie są tak szczęśliwi jak mieszkańcy Tychów czy Bielska-Białej. Katowice znalazły się na 8 miejscu jeżeli chodzi o poziom szczęścia mieszkańców w rankingu Otodom i ThnkCo. Najlepiej w naszym regionie wypadły Tychy – znalazły się na 4 miejscu. 

„Jak szczęśliwy czujesz się w mieście w którym mieszkasz?” – tak brzmiało pytanie zadane 35 897 mieszkańcom Polski w badaniu przeprowadzonym między wrześniem 2021 a lutym 2022 roku. 

Reklama

Respondenci wybierali odpowiedzi w pięciostopniowej skali (1 – zupełnie nieszczęśliwy/a, 5 – maksymalnie szczęśliwy/a).

W badaniu zwrócono uwagę na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Pytano respondentów między innymi o aspekty miast, które uszczęśliwiają obywateli oraz te, które ich unieszczęśliwiają.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że więcej niż połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach. Ponad 57% ankietowanych deklaruje, że są szczęśliwi tam, gdzie żyją. Jednak aż 20,9% nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście. Wśród aspektów które wpływają na poczucie szczęścia znalazły się: dostęp do sklepów (aż 29 %), dostęp do natury (21,7%), dobre skomunikowanie  (23,9%), wiele opcji rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczeństwo(21,7%)”

Co nam się nie podoba? Stan środowiska(m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza)(23.9%), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2%) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22%). 

To co respondenci wskazali jako najbardziej dotkliwe, to koszty życia. Aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

Miasta o najwyższym poziomie szczęścia:

1. Gdynia (4.03)

2. Gdańsk (3,96)

3. Zielona Góra (3,95)

4. Tychy (3,91)

5. Bielsko-Biała (3,85)

6. Szczecin (3,82)

7. Rzeszów (3,76)

8. Katowice (3,75)

9. Poznań (3,73)

10. Kraków (3,69)

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Nieszczęśliwi są bo mają tylko sztuczną Rawę na Rynku teraz bd mieć sztuczną rzekę w Parku Kościuszki 😂to poziom szczęścia na pewno wzrośnie , że o klatce o sorki o wolierze dla ptaków -również- w Parku Kościuszki nie wspomnę …

  2. Jak mają być szczęśliwi skoro od strony NOSPRu odcinają prawie kładkę nad DTŚ i dziennie trzeba nadrabiać kilkaset metrów drogi do pracy. Miasto dla ludzi… nawet 1m przejścia dla pieszych/rowerzystów nie ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.