Samochód policyjny / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Wyłudzili 80 mln zł z dotacji oświatowej. Kierowali grupą przestępczą – zarzucają im katowiccy śledczy. Zatrzymani – kobieta i mężczyzna z Gliwic to efekt wspólnego śledztwa policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach oraz katowickiej delegatury CBA, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. W sumie postawiono im 12 zarzutów, na poczet przyszłych kar zabezpieczono ich wielomilionowy majątek. Poszkodowane samorządy to m.in. miasta Katowice, Gliwice, Sosnowiec i Rybnik. 

Postępowanie prowadzono od 2020 roku. 

Reklama

„Śledczy z Katowic wpadli na trop 39-latki i jej 48-letniego wspólnika, którzy od września 2014 roku do grudnia 2021 roku na terenie województw śląskiego i opolskiego, kierowali i brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Przestępcza para fałszowała dokumentację, by wyłudzić wsparcie finansowe z jednostek samorządu terytorialnego. Wprowadzeni w błąd pracownicy przyznawali dotacje niepublicznym szkołom dla dorosłych, które w rzeczywistości im się nie należały” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. „Podczas przeszukania śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych: 740 tysięcy złotych w gotówce, 11 obrazów, dwa luksusowe samochody, udziały w spółkach o wartości około 500 tysięcy złotych, a także nieruchomości o łącznej wartości ponad 17,5 milionów złotych” – dodaje. 

Śledczy zatrzymali 39-latkę i jej 48-letni wspólnika, którym na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokurator Okręgowy z Gliwic przedstawił łącznie 12 zarzutów dotyczących kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków z dotacji oświatowych o łącznej wartości 80 milionów złotych i prania brudnych pieniędzy. 

Decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach oboje zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

„Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania” – podkreślają śledczy. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.