Zużyte opony / fot. ?UM Katowice
Reklama

Za zużyte opony mieszkańcy Katowic dostawali nasiona łąk kwietnych i kompost. Zebrano ponad 1,5 tony opon w kilka godzin. Wszystko w ramach akcji ,Nie siej śmieci, posiej łąkę”. 

To projekt katowickiego MPGK i miasta Katowice, który ma zachęcić mieszkańców do utylizacji zużytych opon. Te stanowią odpad niebezpieczny dla środowiska. 

Reklama

„Nie można ich zaliczyć do odpadów wielkogabarytowych, ponieważ składają się z wielu warstw, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ponadto ich recykling jest objęty szczególnymi wymogami – 75% powinno zostać poddane jakiejkolwiek formie recyklingu, z czego minimum 15% ma stanowić odzysk materiałów. Dlatego warto je oddać do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów, których w Katowicach są 4, aby ich pracownicy mogli odpowiednio się nimi zająć” – przekonują urzędnicy z Katowic. 

Akcja zbierania opon miała miejsce w GPZO przy ul. Milowickiej 7A. Przez 5 godzin mieszkańcy przywieźli łącznie 193 sztuki opon samochodowych, co daje średnio ponad 38 sztuk na godzinę, albo mniej więcej 1 oponę na 1,5 min. 

Rośliny, które były wydawane, to kwiaty wytrzymałe i szybko zakwitające – w tym roku były to m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka, eszolcja. Po posianiu już po ok. 6-8 tygodniach zakwitną, więc zysk dla mieszkańca jest podwójny – odpowiedzialne pozbycie się zalegających opon i poprawa krajobrazu poprzez nowe rośliny. Podczas akcji mieszkańcy otrzymali 153 torebki nasion i 56 worków kompostu.

Opony, a także inne problematyczne i wielkogabarytowe odpady można przez cały rok przywozić do GPZO, które mieszczą się w Katowicach przy ul. Milowickiej 7A, Obroki 140, Zapousta 70 i Bankowej 10. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.