Prokuratura Okręgowa w Katowicach / foto: Abel Lorenzo De León
Reklama

Składowali niebezpieczne i rakotwórcze odpady niezgodnie z przepisami. Katowicka prokuratura stawia zarzuty w sumie 3 osobom. Grozi im do 8 lat więzienia. 

Chodzi o składowanie niebezpiecznych – groźnych dla ludzi, zwierząt, roślin i jakości wody odpadów kolejowych na terenie Siemianowic Śląskich.. Te mają charakter rakotwórczy i są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne. 

Reklama

Sprawę prowadziła Prokuratura Okręgowa w Katowicach, proceder miał miejsce w lipcu 2020 roku.  Do Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich został skierowany akt oskarżenia przeciwko 3 mieszkańcom województwa śląskiego oskarżonym o  nielegalne składowanie odpadów  na terenie Siemianowic Śląskich, w ilości 4776 sztuk podkładów kolejowych oraz 30 mauzerów o pojemności 1.000 litrów i beczek  o pojemności  od 20 do 200 litrów  zawierających odpady z przemysłu lakierniczego, chemicznego oraz odpady  z działalności gospodarczej.

„W dniu 1 lipca 2020 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska,  na terenie Siemianowic Śląskich ujawnili magazynowanie i przetwarzanie odpadów w sposób niezgodny z prawem. Ujawnionych zostało kilkaset ton całych oraz rozdrobnionych podkładów kolejowych oraz pojemniki i beczki z nieznanymi substancjami. Uzyskana w toku śledztwa opinia biegłego z zakresu chemii, odpadów i ochrony środowiska, potwierdziła, że ujawnione odpady stanowią element infrastruktury kolejowej, które ze względu na zawartość substancji o właściwościach rakotwórczych powinny być sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne,  które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym” – informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach. „Biegły wskazał, że sposób składowania odpadów powodował bezpośrednie sprowadzenie niebezpieczeństwa pożaru i eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych” – dodaje. 

Oskarżeni w toku śledztwa nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, ale składali wyjaśnienia.  Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.