Kamery w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

10 nowych kamery pojawiło się w 5 dzielnicach w Katowicach. 20 dodatkowych będzie w Śródmieściu. Wszystkie to część Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA).

10 kamer pojawiło się już w pięciu dzielnicach – tj. w Murckach, Bogucicach, Zawodziu, Dąbrówce Małej i na Koszutce w ramach zadania pn.: „Zaprojektowanie i wykonanie 3 monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA)”. To kamery obrotowe – monitorujące wszystko to, co dzieje się wokół urządzenia. Koszt tej rozbudowy systemu to 687 tys. zł.

Reklama

W 2021 roku Straż Miejska podjęła 3517 interwencji na podstawie zapisów z KISMiA, a Policja wykorzystała do prowadzonych postępowań materiały z monitoringu 624 razy.

Przypomnijmy, że w 2016 roku liczba kamer w trakcie uruchomienia KISMIA wynosiła 211 sztuk. W kolejnych latach był rozbudowywany: o 7 kamer w 2017, 18 w 2018, 38 w 2019, 3 w 2020, 15 w 2021 i w tym roku kolejnych 54 (20 stacjonarnych, 8 z wniosków złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego i przez radnych, 26 z nowych inwestycji miejskich).

Nowe kamery pojawią się także w śródmieściu. Trwa rozstrzygnięcie przetargu – zgłosiło się dwóch oferentów. Po podpisaniu umowy o wartości 300 tys. zł. wykonawca będzie miał na zrealizowanie inwestycji 90 dni. Tym razem mowa o kamerach rejestrujących obszar stały. 20 kamer pojawi się w 15 miejscach w ścisłym centrum Katowic.

„Wszystkie kamery podłączone zostaną do systemu KISMiA. Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie szeregu zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi; wówczas po zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery, system za pomocą alertów powiadamia o nim dyspozytorów monitoringu. W najbliższych miesiącach do systemu zostaną włączone kolejne kamery rejestrujące stały obszar. Stanowić one będą istotne uzupełnienie naszego systemu, monitorującego newralgiczne rejony miasta. Wszystkie działania inwestycyjne w obszarze rozbudowy systemu, to działania bezpośrednio skierowane na poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększenie efektywności działania służb” – mówi Tomasz Kępa, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego.

W kolejnych miesiącach tego roku miasto przejmie także 25 kamer zlokalizowanych w rejonie DK 81 i DK 86. Kamery będą monitorować natężenie ruchu i ewentualne niepożądane zdarzenia w ich przebiegu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.