Pomnik Powstańców Śląskich / InfoKatowice.pl
Reklama

Przebiegną ulicami Katowic 4,2 km. W mieście odbędzie się Bieg Bohaterów. Wydarzenie sportowe dla mieszkańców zaplanowano na 19 czerwca. Już ruszyły zapisy.

Bieg upamiętni 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy, czyli przyłączenia części naszego regionu do Polski.

Reklama

„Nie bez powodu wybrano właśnie ten termin. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku tłum na moście w Szopienicach powitał Wojsko Polskie wkraczające na Śląsk. Tego dnia żołnierzy oklaskiwał między innymi wojewoda śląski, Józef Rymer, Wojciech Korfanty oraz cała rzesza mieszkańców Śląska. Podczas uroczystości powitania Wojska Polskiego odegrano m.in. hymn narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej. Symboliczny pochód był zwieńczeniem walk powstańczych oraz plebiscytów” – informuje katowicki magistrat.

Historycy przytaczają opisy powitania polskich wojsk. Jednym z opisywanych epizodów jest przecięcie łańcucha przez powstańca Juliusza Chowańca, który powiedział: „Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską”. Wojsko witał ówczesny prezydent Katowic, Alfons Górnik. „Dzielni polscy żołnierze! Pokażcie, że karne Wojsko Polskie jest murem ochronnym dla obywateli miłujących pracę, dla obywateli lojalnych i spokojnych. Powiedzcie światu, że Polska jest krajem praworządnym! Niech żyje Polska i Górny Śląsk” – mówił.

100 lat później odbędzie się bieg upamiętniający to wydarzenie.

Specjalnie na to wydarzenie przygotowano trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich.

Szczegóły dotyczące biegu i zapisy na stronie: https://silesiamarathon.pl/zapraszamy-na-bieg-bohaterow/

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.