Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa - podpisanie listu intencyjnego / fot. KPRM
Reklama

Katowice otrzymały ponad 76 mln zł z Polskiego Ładu. Na 11 inwestycji. W sumie Katowice otrzymały najwięcej środków z gmin w naszym regionie.

Wśród dofinansowanych projektów na terenie Katowic znalazły się zadania zielone (łączna kwota dofinansowania 43,2 mln zł), tj. rewitalizacja i rozbudowa parku w Wełnowcu, utworzenie parku przy ul. Leopolda/Le Ronda, modernizacja parku w dolinie rzeki Ślepiotki, utworzenie parku przy ul. Wantuły, rewitalizacja terenu przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym.

Reklama

Z kolei na projekty infrastrukturalne Miasto Katowice pozyskało łącznie 28,5 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na modernizację wiaduktu drogowego w ciągu ul. Ligockiej nad torami PKP, przebudowę mostu i kładek dla pieszych w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino nad ul. Bagienną, rozbiórkę i budowę nowego mostu w ciągu ul. Żelaznej nad rzeką Rawą w Katowicach, przebudowę wiaduktu w ciągu ul. Jana Pawła II nad DTŚ, rozbiórkę i budowę nowego przęsła kładki w ciągu ul. Szopienickiej nad zlikwidowanym torem linii kolejowej. Ostatni wniosek (dofinansowanie 5 mln zł) dotyczy modernizacji obiektu sportowego przy ul. Boya Żeleńskiego. Zgodnie z regulaminem w ciągu 9 najbliższych miesięcy zostaną ogłoszone trzy przetargi na realizację tych zadań.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego otrzymał ponad 95 mln zł. Zadania dotyczą inwestycji w infrastrukturę drogową. Pierwszy projekt dotyczy przebudowy DW nr 928 na odcinku od DK44 do skrzyżowania z DK1, a drugi rozbiórki i budowy wiaduktu nad torami PKP w ciągu DW906 w miejscowości Lubliniec.

Gminy w regonie otrzymały znacznie mniej pieniędzy niż Katowice. Ruda Śląska 65 mln zł, Siemianowice Śląskie 35 mln zł, Świętochłowice blisko 30 mln zł, czy Piekary Śląskie 23,5 mln zł.

„Następna pula środków z budżetu państwa trafi do samorządów na inwestycje, które służą mieszkańcom. Dzięki bardzo dobrej współpracy rządu premiera Mateusza Morawieckiego i samorządów będzie można realizować zadania przyczyniające się do rozwoju społeczności lokalnych. Potrzebne są dziś takie właśnie inicjatywy, aby dać kolejny impuls gospodarce” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Hmm.. a czy możecie napisać ile poszło na służbę zdrowia w Kato i na edukację? Dlaczego wydajemy 42mln na parki jak nie ma dostępu do lekarza…. I dlaczego takie decyzje/ inwestycje dają lepszy impuls gospodarce niż inne.

  2. Ten ostatni akapit to już przypomina propagandę jak za Gierka, brakuje tylko hasła „pomożecie”. Podział budżetu i dobra współpraca rządu z władzami lokalnymi jest ich podstawowym obowiązkiem za niemałe apanaże. Gdyby nie działała, władze krajowe i lokalne są do wymiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.