Pojazd bojowy / fot. Slaskie / Twitter
Reklama

Dzisiaj Dzień Weterana. Będzie piknik militarny przy Stadionie Śląskim oraz koncert zespołu Wilki. Oficjalna część obchodów będzie miała miejsce w Katowicach, natomiast piknik i koncert odbędą się przy Stadionie Śląskim.

„Weteranom, którzy walczyli poza granicami Polski należy się ogromny szacunek i wsparcie, a to święto jest formą podziękowania za ich trud i pracę dla dobra Ojczyzny. Nasza wolność wykuwa się często setki kilometrów od naszych granic, co doskonale ilustruje sytuacja w Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez wojska rosyjskie. Nasi żołnierze bronią nie tylko Ojczyzny, ale nierzadko wspólnych wartości, które nas łączą i zdarza się, że ponoszą za tę walkę najwyższą ofiarę. Pokażmy im, że ich bohaterska postawa jest dla nas wzorem do naśladowania” – tłumaczy marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

28 maja uroczystości rozpocznie msza święta w Kościele Garnizonowym w Katowicach. Następnie uczestnicy wydarzenia udadzą się pod Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, gdzie odbędzie się ceremonia wręczenia wyróżnień i złożenie kwiatów. Kolejnym punktem obchodów będzie Skwer Powstań Śląskich w Parku Śląskim, gdzie o godz. 12.00 nastąpi podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu.

W tym czasie, w sąsiedztwie Stadionu Śląskiego, rozpocznie się piknik patriotyczno-militarny, w trakcie którego prezentować się będą jednostki wojskowe, policja, straż pożarna, a także organizacje pozarządowe działające na rzecz weteranów. Odbędą się także pokazy sprzętu bojowego i pojazdów motocyklowych. Najmłodsi będą mogli spędzić aktywnie czas w strefie małego rekruta.

Zwieńczeniem pikniku będzie koncert zespołu „Wilki”, który rozpocznie się o godz. 18.00

Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy w 2012 roku. Ministerstwo Obrony Narodowej obejmuje polskich weteranów kompleksową opieką i wsparciem. Od 2020 roku, dzięki nowej ustawie o weteranach, wprowadzono szereg dodatkowych rozwiązań dla weteranów i ich rodzin, budując efektywny system pomocy i wsparcia. Obecnie status weterana posiada ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.