Rewitalizacja kamienicy Gliwicka 13 / fot. KZGM w Katowicach
Reklama

Mieszkańcy Katowic głosowali na kamienicę wyremontowaną przez KZGM. Ma bogatą historię, a jej remont kosztował prawie 4 mln zł. Dostała najwięcej głosów w całym regionie w internetowym głosowaniu, które towarzyszyło ogólnopolskiemu konkursowi „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Kamienica przy ulicy Gliwickiej 13 wiodła prym w kategorii „Obiekty mieszkalne”. W ogólnym zestawieniu znalazła się na 10 miejscu. 

Remont kamienicy przy ulicy Gliwickiej 13, Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zakończył w grudniu 2021 roku. Kosztował 3,8 mln zł. Wykorzystano tutaj środki z Unii Europejskiej. 

Reklama

„Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to organizowany od 26 lat konkurs, którego celem jest docenienie najciekawszych przedsięwzięć budowlanych. Każdego roku o tytuł i statuetkę ubiega się kilkaset obiektów. O przyznaniu tytułu decyduje jury, składające się z przedstawicieli wyższych uczelni, ministerstw, a także izb budowlanych i architektonicznych, a obok głównego konkursu, jako wydarzenie towarzyszące, trwa również głosowanie internautów. Tegoroczny e-plebiscyt trwał od 1 kwietnia do 20 maja, a kamienica przy Gliwickiej 13, znajdująca się w zasobach Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, zajęła 8. miejsce spośród ponad 400 obiektów biorących udział w głosowaniu. 

„Choć rywalizacja o tytuł „Modernizacji Roku” wciąż trwa, a głosowanie internautów jest zabawą towarzyszącą, to uzyskany wynik bardzo nas cieszy. Zdaniem internautów rewitalizacja kamienicy przy Gliwickiej była najlepszą inwestycją w kategorii „Obiektów mieszkalnych”, a także najciekawszą z całego województwa. Zdobyliśmy też wysokie miejsce w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji ogólnej, dlatego chcę serdecznie podziękować wszystkim głosującym, którzy zaangażowali się w ten ranking i poświęcili swój czas na głosowanie” – mówi Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. „Warto podkreślić, że ten wysoki wynik to nie tylko sukces KZGM oraz internautów, ale w zasadzie wszystkich katowiczan. Konkurs oraz internetowy ranking to świetna okazja do pokazania całej Polsce pięknej architektury naszego miasta. Jego mieszkańcy oczywiście wiedzą jakie perły wśród budynków można tutaj spotkać, natomiast warto, by dowiedziała się o tym cała Polska” – dodaje dyrektor Gawlik.

Kamienica przy Gliwickiej 13 to budynek z początku XX wieku, będący perełką wśród katowickich zasobów. Zamieszkiwali go przedstawiciele klasy wyższej, a lokal na I piętrze był przez pewien czas zajmowany przez gen. dyw. Kazimierza Horoszkiewicza. Prestiż miejsca podkreślała nie tylko duża powierzchnia mieszkań, ale także liczne bogate zdobienia, marmurowe mozaiki, polichromie i granitowe wykończenia.

Gruntowna modernizacja budynku – która dotyczyła zarówno cennych historycznie i architektonicznie detali, jak i podniesienia komfortu życia mieszkańców i uczynienia obiektu bardziej przyjaznym środowisku – zakończyła się w grudniu 2021 r. Wartość inwestycji, dofinansowanej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Funduszu Spójności, to ponad 3 800 000 zł.

Na długiej liście zrealizowanych w ramach renowacji zadań znajduje się między innymi wyremontowanie klatki schodowej oraz elewacji, odtworzenie tynków na gzymsach i detali architektonicznych, odkrycie skrywanych pod farbami polichromii, wymienienie dachu, umieszczenie nad wykuszem nowej kopuły z tytanowo-cynkowej blachy, a także renowacja stolarki okienno-drzwiowej – część z niej została odnowiona, a część wymieniona na nową.

Renowacja nie dotyczyła jedynie zabytkowego oblicza kamienicy. Celem inwestycji było ponadto przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji. 

„Prace obejmowały między innymi ocieplenia ścian, wykonania izolacji przeciwwilgociowych, budowy instalacji centralnego ogrzewania i likwidacji pieców oraz kotłów węglowych. Dzięki temu budynek lepiej zatrzymuje panującą wewnątrz temperaturę i potrzebuje do ogrzania dostarczenia mniejszej ilości energii. To przekłada się zarówno na komfort cieplny i wysokość rachunków za ogrzewanie, jak i efekt ekologiczny. Na skutek przeprowadzonej modernizacji obiekt ma zredukowany ślad węglowy i jest przyjaźniejszy dla środowiska. Takie działania to skuteczne narzędzie w walce z niską emisją” – tłumaczy dyrektor KZGM, Marcin Gawlik.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.