Pociąg Kolei Śląskich / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Od dzisiaj ceny biletów Kolei Śląskich rosną. Zmiana taryfy to konieczność przekonują przedstawiciele regionalnego przewoźnika. Powodem są m.in. rosnące koszty energii i wynagrodzeń dla pracowników. Zmiany są różne, w zależności od linii. Choćby na trasie Tychy-Katowice cena biletu normalnego to od dzisiaj 7 zł. Wcześniej było to 4,50 zł.

Koleje Śląskie (KŚ) jak każdy publiczny przewoźnik w Polsce, to spółka, która korzysta z dofinansowania zewnętrznego, bez którego żaden ze składów kolejowych nie mógłby wyjechać na tory. To dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego każdego dnia możemy wsiąść do ekologicznych pociągów i dojechać do pracy, szkoły czy odwiedzić liczne atrakcje turystyczne w regionie. Zaplanowana dla KŚ rekompensata Urzędu Marszałkowskiego na rok 2022 to ok. 209,5 mln zł, w tym środki z GZM i Funduszu Kolejowego.

Reklama

„Według wstępnych danych za 2021 r. rekompensata UMWŚ pokryła ok. 60% kosztów działalności Spółki” – informuje Patrycja Tomaszczyk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. To oznacza, że bez rekompensaty, ceny biletów byłyby znacznie droższe. Przychód z samych biletów to za mało, aby mógł funkcjonować i rozwijać się przewoźnik tej wielkości, z tak złożoną siatką połączeń.

„Decyzja sprzed dekady, by Śląskie miało własnego regionalnego operatora kolejowego, była bardzo słuszna. Nie tylko znacząco wzmocniono szkielet transportu kolejowego w województwie, ale także rozpoczęto korzystną dla podróżnych zmianę, tak w zakresie oferty przewozowej, jak i atrakcyjnego cennika” – mówi dr Anna Urbanek, Adiunkt w Katedrze Transportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. „Jednak taki ruch pociąga za sobą ogromne nakłady finansowe na bieżące utrzymanie, rozwój i stałe dostosowanie do potrzeb pasażerów. Warto pamiętać, że organizacja publicznego transportu zbiorowego wymaga stałego dofinansowania ze źródła zewnętrznego, gdyż bez takiej formy dotacji cena biletu dla pasażera byłaby znacząco wyższa” – dodaje dr Urbanek.

Koleje Śląskie każdego miesiąca wykonują ponad 700 tys. tzw. pociągokilometrów (czyli km przejechanych przez pojedynczy skład). W samym pierwszym kwartale 2022 roku jeden pociągokilometr kosztował przewoźnika prawie 34 zł. Dla porównania: analogiczna jednostka autobusowa, uśredniony wozokilometr, to koszt w przedziale 6-8 zł, natomiast różnica między np. rachunkami za media i remonty czy opłatami za korzystanie z infrastruktury jest duża. Koleje Śląskie nie posiadają na własność torów czy jakichkolwiek urządzeń wzdłuż linii kolejowych. Za każdy postój przy krawędzi peronu i za przejazd dowolnego pociągu obowiązuje cennikowa opłata.

Zapytaliśmy, kiedy ostatni raz miała miejsce tego rodzaju podwyżka, za przykład obraliśmy sobie trasę Katowice – Tychy. Korekta miała miejsce w 2021 roku, ale ostatnia poważna zmiana cen miała miejsce w lipcu 2016 roku.

Rozmawiamy z prezesem Kolei Śląskich. Patryka Świrskiego pytamy o podwyżki cen biletów, wzrost kosztów spółki i fotowoltaikę, która ma zasilać pociągi

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.