Wizualizacja zielonego przystanku / fot. UM Katowice
Reklama

Trzy zielone przystanki powstaną w Katowicach. Jest przetarg. Postępowanie ogłosił Zakład Zieleni Miejskiej. Inwestycja ma kosztować niecałe 300 tys. zł. 

Zadanie obejmuje demontaż trzech istniejących wiat przystankowych zlokalizowanych przy ulicach Sokolskiej, Radockiego i Kościuszki, i zamontowanie w ich miejscu nowych z dachem roślinnym (zielonym). Dodatkowo część chodnika wokół przystanków zostanie odbrukowana, by stworzyć tam miejsce z bylinami, trawami i roślinami pnącymi, które będą poprowadzone po jednej ze ścian wiaty. Na realizację projektu przewidziano 275 tys. zł.

Reklama

Wykonawcy mają czas do 17 maja na składanie ofert, a zwycięzca będzie musiał wykonać zielone instalacje do końca roku.

Miasta starają się na różne sposoby tworzyć rozwiązania spowalniające skutki ociepleniu klimatu oraz adaptujące do już istniejących zmian. Na terenach silnie zurbanizowanych powstają tzw. „miejskie wyspy ciepła”. Są to zjawiska klimatyczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie powierzchni nieprzepuszczalnych (np. beton, asfalt, stal) oraz występują osłabione ruchy powietrza. Jednym z najważniejszych działań zapobiegających tym zjawiskom jest tworzenie powierzchni biologicznie czynnych na terenie miast. Właśnie takie zadanie będą pełniły nowe wiaty przystankowe.

Zielone przystanki przyczynią się do łagodzenia zmian klimatu. Pozwolą na retencjonowanie wody opadowej i odzyskiwanie zasobów. Dodatkowo zielone dachy działają jak naturalne klimatyzatory. W upalne dni temperatura wokół nich jest niższa w porównaniu z dachami stworzonymi w tradycyjnej technologii. W efekcie korzystanie z przystanków w letnie dni jest zdecydowanie przyjemniejsze dla pasażerów, a zwłaszcza osób starszych, które źle znoszą wysokie temperatury. Zielone przystanki wpływają także na poprawę estetyki przestrzeni w mieście.

„Zielona infrastruktura miejska niesie za sobą szereg zalet. Poza pomocą w retencjonowaniu wody i obniżaniu temperatury, pomaga także w filtracji zanieczyszczeń i stanowi dobre środowisko dla owadów, a nawet ptaków. W Katowicach poszukujemy możliwości umieszczania zieleni w różnych, nawet tych nieoczywistych miejscach, dlatego zielone przystanki uważam za bardzo dobry pomysł” – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.  

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.