Pierwsza partia rowerów po serwisie / fot. M. Ferens
Reklama

Katowice uruchomiły wypożyczalnie rowerów dla uchodźców. Podarowali je mieszkańcy. Wypożyczalnia znajduje się przy akademikach w Ligocie, w których miasto wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym udostępniło około 400 miejsc dla osób uciekających przed wojną. Magistrat ciągle zbieraj jednoślady. 

W marcu miasto ogłosiło zbiórkę rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy, żeby ułatwić im aklimatyzację w Katowicach.

Reklama

Do dwóch punktów zbiórki, w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku i w budynku administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, mieszkańcy dostarczyli dotąd 60 sztuk rowerów i hulajnóg, w tym rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także rolki, kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar. Sprzęt jest w większości używany, choć znalazł się też rower w pełni nowy, jeszcze zapakowany w karton.

Jednoślady przechodzą podstawowy serwis, który zgodził się wykonać Tomasz Śliwiński z Warsztatu 77 przy ul. Gliwickiej w Katowicach. Pierwsza partia rowerów po serwisie, w tym: 8 rowerów dla dorosłych, 16 rowerów młodzieżowych i dziecięcych, a także 14 hulajnóg i kilka par rolek, została w tym tygodniu przewieziona do akademików Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej, gdzie przebywa aktualnie ok. 400 osób z Ukrainy. Miasto stworzyło tam dla nich wypożyczalnię „Koło na start”, dzięki czemu podarowany sprzęt służy wszystkim zainteresowanym. Jako pierwsze ze sprzętu z radością zaczęły korzystać dzieci.

„Połowa rowerów już jest wypożyczonych – cieszy się Jarosław Lenartowski, kierownik akademików, w godzinę po dostarczeniu sprzętu na miejsce. Przyznaje, że również tego tu teraz potrzeba. „Nasi goście są już zaaklimatyzowani, starają się żyć normalnie. Lwia cześć organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają. Zainicjowały nawet akcję sprzątania terenów zielonych w Ligocie” – dodaje.

Kolejne rowery po przeglądzie i serwisie będą systematycznie zasilały wypożyczalnię. Jednoślady są przechowywane w budynku akademików, a dodatkowo Miejski Zarząd Ulic i Mostów zainstalował na zewnątrz stojaki rowerowe. Miasto zaprasza teraz osoby czy grupy, które mogłyby zorganizować mieszkańcom akademików wycieczki rowerowe po okolicy. Chętni proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres: katoobywatel@katowice.eu.

Ciągle zbierają jednoślady

Jeśli ktoś jeszcze chciałby włączyć się do akcji – rowery i inne jednoślady, a także osprzęt są przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej   na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7 do 15, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15 do 17 i w weekendy, rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.