Roboty drogowe / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Lekka zima była bardzo zła dla stanu katowickich dróg. Trwa ich naprawianie. Punktowo usuwają uszkodzenia nawierzchni w dzielnicach. Za prace odpowidzialny jest Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach.

„Miejskie służby działają też w miejscach wskazanych przez mieszkańców oraz radnych. W tym roku przeprowadziliśmy już szereg takich doraźnych napraw. Między innymi na alei Murckowskiej (DK86), ulicy Mikołowskiej, Kijowskiej czy Misjonarzy Oblatów. W takich przypadkach, dla zapewnienia komfortu przejazdu, roboty obywają się przy punktowym zawężeniu pasa drogowego, często w weekendy, gdy na ulicach panuje mniejszy ruch – mówi prezydent Marcin Krupa.

Reklama

Jak przekonują drogowcy, to łagodna zimaj jest najgorsza dla stanu miejskich dróg. Mają na to wpływ wahania temperatury, połączone z opadami, które sprawiają, że drogi podlegają większe degradacji. Woda zmienia wtedy swoją objętość – zamarza, po czym znów wraca do stanu ciekłego, przez co na drogach powstają liczne spękania i uszkodzenia.

„W związku ze zmieniającym się klimatem, coraz częściej mamy do czynienia z wahaniami temperatury, z minusowej na dodatnią i odwrotnie, które następują w bardzo krótkim czasie. Takie zjawisko to tzw. „przejście przez zero”, które działa destrukcyjnie na jakość dróg” – tłumaczy Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Będą remonty w Piotrowicach i Koszutce

Pierwsze dni wiosny i sprzyjające warunki atmosferyczne to także czas na rozpoczęcie większych inwestycji drogowych. Trwają już prace na ulicy Chorzowskiej, od granicy z Chorzowem aż do wjazdu w ulicę Tysiąclecia, czyli naprzeciwko popularnej Żyrafy.

W poniedziałek rozpoczęła się przebudowa ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Górnika do ul. Misjonarzy Oblatów. Prace obejmują wymianę nawierzchni jezdni i chodników oraz budowę nowych miejsc parkingowych.

„Ten remont to efekt wniosków składanych przez mieszkańców do prezydenta Marcina Krupy – mówi Piotr Handwerker. – Ponadto w ramach prac przewidziana jest budowa nowego oświetlenia ulicznego w technologii LED” – dodaje dyrektor.

Remont ma potrwać około 45 dni. Będzie prowadzony przy zachowaniu przejezdności, a wykonawcą jest wybrana w przetargu firma DIORYT z Katowic. Koszt tej inwestycji to ponad 690 tysięcy złotych.

Jak tylko powrócą średniodobowo dodatnie temperatury rozpocznie się przebudowa nawierzchni jezdni ulicy Armii Krajowej, na odcinku od ul. Truskawkowej do ul. Zachodniej. Prace związane są z przebudową nawierzchni jezdni i zatok autobusowych. Będą wykonywane przy zapewnieniu przejazdu, czyli jak to się mówi wśród drogowców – „pod ruchem”. Za realizację odpowiada firma DROGOPOL z Katowic, która na wykonanie zadania wartego ponad 500 tysięcy złotych ma 20 dni.

Jeszcze przed świętami

Poza wspomnianymi realizacjami, jeszcze przed Wielkanocą, rozpoczną się dwie kolejne inwestycje. W Koszutce będzie prowadzona przebudowa ul. Grażyńskiego – na odcinku od ul. Czerwińskiego do Grażyńskiego 5. Prace, o które do prezydenta miasta wnioskowali mieszkańcy rozpoczną się w poniedziałek 11 kwietnia.

„Jest to wyczekiwana inwestycja, w ramach której uporządkowane zostaną miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów oraz ciągi piesze – mówi Piotr Handwerker. – Na tym odcinku pojawi się nowa nawierzchnia drogi, zostaną wykonane chodniki, miejsca parkingowe, a także wybudowane nowe wpusty deszczowe i LED-owe oświetlenie uliczne” – dodaje dyrektor MZUiM. Planowany termin realizacji prac wynosi 45 dni, a ich wartość to ponad 400 tysięcy złotych.

Natomiast na południu Katowic, tego samego dnia rozpocznie się remont ulicy Barcelońskiej, na odcinku od nr 16 do ul. Tunelowej. Tutaj zakres prac obejmie wymianę nawierzchni jezdni, która potrwa do 30 dni. Inwestycję o wartości ponad 600 tysięcy złotych będzie wykonywać firma DROGOPOL.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.