W pierwszym finałowym spotkaniu Polskiej Hokej Ligi GieKSa pokonała w Satelicie Unię Oświęcim 4:2.

W pierwszej tercji żadnej z drużyn nie udało się strzelić gola, choć blisko szczęścia byli katowiczanie, którzy tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego przeprowadzili koronkową akcję zakończoną celnym trafieniem Pasiuta. Niestety po weryfikacji okazało się, że strzał kapitana Trójkolorowych oddany został tuż po końcowej syrenie.

Na drugą odsłonę GieKSa wyszła zmobilizowana i już w 19 sekundzie Wronka otrzymał świetne podanie od Fraszki i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Podopieczni trenera Jacka Płachty poszli za ciosem i w 26 min. Saunders wyciągał krążek z siatki po raz drugi, tym razem po strzale Michalskiego. Kilkadziesiąt sekund później mogło być już 3:0, ale rozgrywający świetne zawody Pasiut trafił w słupek. Po chwili na ławkę kar powędrował Wronka, ale to nie przeszkodziło rozpędzonym katowiczanom strzelić kolejnego gola, którego autorem został Pasiut. Na tym emocje w tej tercji się nie skończyły. W 33 min. rozmiary porażki zmniejszyły Da Costa, wykorzystując grę Unii w przewadze. Minutę później GieKSa znowu jednak prowadziła trzema bramkami po kolejnym golu Pasiuta.

W pierwszych minutach trzeciej odsłony GieKSa nadal była stroną przeważającą, co jednak nie miało przełożenia na wynik spotkania. W 48 min. ładną zespołową akcję wykończył Streltsov i było już tylko 4:2. W 54 min. oświęcimianie powinni strzelić trzeciego gola, ale Streltsov mając przed sobą pustą bramkę fatalnie przestrzelił. Choć przyjezdni do samego końca próbowali po raz kolejny pokonać Murraya, a ostatnie 39 sekund grali w przewadze dwóch zawodników, GieKSa jednak nie dała się już zaskoczyć i zasłużenie wygrała całe spotkanie. Kolejny finałowy mecz obu drużyn odbędzie się już jutro, ponownie w Satelicie.

GKS Katowice – Unia Oświęcim 4:2 (0:0, 4:1, 0:1)
1:0 Patryk Wronka – Bartosz Fraszko, Grzegorz Pasiut (20:19)
2:0 Mateusz Michalski – Mateusz Bepierszcz, Patryk Krężołek (25:26)
3:0 Grzegorz Pasiut – Bartosz Fraszko (28:26, 4/5)
3:1 Teddy Da Costa – Victor Rollin Carlsson (32:30, 5/4)
4:1 Grzegorz Pasiut (33:17, 4/4)
4:2 Aleksandr Strielcow – Wasilij Strielcow, Krystian Dziubiński (48:40)

GKS: J. Murray – M. Rompkowski, M. Kolusz, B. Fraszko, G. Pasiut, P. Wronka – C. Hudson, J. Wanacki, A. Eriksson, M. Lehtonen, F. Wielkiewicz – M. Kruczek, P. Wajda, M. Bepierszcz, M. Michalski, P. Krężołek – K. Valtola, J. Prokurat, M. Saarelainen, J. Monto, I. Smal.

Unia: C. Saunders – J. Orłow, N. Stasienko, A. Strielcow, W. Strielcow, K. Dziubiński – R. Glenn, K. Paszek, A. Themár, V. Rollin Carlsson, T. Da Costa – M. Rogow, P. Bezuška, D. Oriechin, D. Apalkow, S. Kowalówka – M. Noworyta, A. Prusak, A. Trandin, Ł. Krzemień, D. Wanat.