Skradzione audi /fot. Policja
Reklama

W Katowicach najczęściej kradną Audi, VW i BMW. Zdarzają się też fikcyjne kradzieże w celu wyłudzenia odszkodowania. Takich w ubiegłym roku było 11. W Katowicach też pracują nad sprawę grupy, która w ciągu kilku lat ukradła ponad 500 pojazdów. 

W 2017 wszczęto 234 postępowania w sprawie kradzieży samochodów na terenie Katowic. Rok później 155. W 2019 było to 122, a w 2020 84. W 2021 wszczęto 88 postępowań. 

Reklama

Wykrycie w ubiegłym roku kształtowało się na poziomie 55 procent. W 2020 było to 76 procent. W 2021 roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową KMP w Katowicach odzyskali pojazdy o łącznej wartości przekraczającej milion złotych.

„W przypadku 11 zgłoszonych kradzieży, wnikliwie prowadzone czynności pozwoliły na ustalenie, że do kradzieży tych nie doszło, a ich zgłoszenie miało na celu wyłudzenie odszkodowań z tytułu polisy AC i tym samym pociągniecie do odpowiedzialności karnej osób zgłaszających fakt fikcyjnej kradzieży” – czytamy w raporcie przygotowanym przez katowicką policję. 

Ciekawostką jest, że w Wydziale do Walki z Przestępczością Samochodową KMP w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach prowadzone jest wielowątkowe postępowanie przeciwko 20 osobom, które w okresie od 2012 do 2019 roku dokonały ponad 500 kradzieży i paserstw pojazdów na terenie województwa śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. 

„Postępowanie ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania innych osób związanych z tym procederem” – podkreślają śledczy. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.