Reklama

„Ostatnie tygodnie pokazały, jak silna w naszym regionie jest chęć niesienia pomocy. Filharmonia Śląska włącza się we wsparcie okazywane naszym sąsiadom, solidaryzując się z Ukrainą poprzez muzykę podczas specjalnego koncertu” – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. „Dajemy obywatelom Ukrainy wsparcie i otuchę w tych trudnych chwilach. Łączą nas bowiem nie tylko wspólne, żółte i niebieskie barwy, ale też sprzeciw wobec brutalnej napaści” – dodaje. 

Filharmonia Śląska szczególnie mocno angażuje się we wsparcie walczącej Ukrainy, ojczyzny Kierownika Artystycznego jej Orkiestry Symfonicznej – Yaroslava Shemeta. To on poprowadzi 18 marca specjalny koncert „Solidarni z Ukrainą”, który zostanie połączony z akcją charytatywną. Program koncertu został przygotowany tak, aby słuchacze mogli zapoznać się lepiej z kulturą muzyczną Ukrainy, poprzez niezwykle ciekawe utwory: Vitaliya Hubarenki, Yevhena Stankovycha i Borisa Lyatoshynskiego. Solistką będzie, pochodząca z Ukrainy skrzypaczka, Eva Rabchevska, laureatka prestiżowych konkursów w : Belgii, Bułgarii, Polsce i na Węgrzech.

Reklama

Przypomnijmy, że nie jest to jednak jedyne działanie, którego podjęła się Filharmonia Śląska na znak protestu przeciwko rosyjskiej agresji. Do końca sezonu artystycznego w miejsce dzieł Czajkowskiego, Rachmaninowa, Glinki, czy Musorgskiego, zabrzmią utwory pochodzące z innych części świata, w większości – właśnie z objętej w tej chwili wojną Ukrainy. Dorobek kulturalny jest bowiem symbolem narodu, a ten, gdy stał się agresorem, powinien być niereprezentowany w żadnej przestrzeni publicznej. To gest solidarności z ludźmi, którzy pozostają w swoim kraju, walczą o niego, ale także z tymi, którzy znaleźli schronienie w Polsce i każdego dnia tęsknią za domem, za ojczyzną.

Bilety na koncert „Solidarni z Ukrainą” 18 marca o g. 19 w Filharmonii Śląskiej dostępne są w kasie oraz na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/solidarni-z-ukraina/

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.