Muzykodrom / fot. T. Makula / UM Katowice
Reklama

 Katowice chcą zapewnić dzieciom z Ukrainy odrobinę normalności. Katowickie instytucje kultury i klub sportowe organizują szereg zajęć dla dzieci z Ukrainy. Spektakle teatralne, zajęcia sportowe, muzyczne czy plastyczne – każdy z najmłodszych znajdzie coś dla siebie. Część zajęć rusza już w najbliższy weekend.

Z myślą o dzieciach z ukraińskich rodzin już zajęcia integracyjne na świetlicach i pozalekcyjne organizują katowickie placówki oświatowe. Dołączają do nich także instytucje kultury i kluby sportowe. Niektóre placówki z zajęciami ruszają już w najbliższy weekend. W wielu przypadkach zajęcia organizowane będą po zebraniu się grupy chętnych.

Reklama

Katowice Miasto Ogrodów dla dzieci

Katowice Miasto Ogrodów swoje podwoje dla najmłodszych otwiera w dniach 4-6 marca. W ofercie instytucji znalazły się zajęcia muzyczne i rysunkowe.

„Celem organizowanych przez nas zajęć jest oderwanie najmłodszych, chociaż na chwilę, od rzeczywistości. Pamiętajmy, że muzyka i szeroko rozumiana twórczość potrafią leczyć dusze” – mówi Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów.

Zajęcia są bezpłatne i potrwają około godziny. Dedykowane są dzieciom w każdym wieku. Harmonogram prezentuje się następująco:

– 4 marca (piątek) godz.11.00 – zajęcia muzyczne dla dzieci (samych) lub z rodzicami, opiekunami.

– 5 marca (sobota) godz.13.00 – zajęcia muzyczne dla dzieci (samych) lub z rodzicami, opiekunami.

– 5 marca (sobota), godz.15.00 – zajęcia plastyczne dla dzieci z rodzicami

– 6 marca (niedziela) godz.15.30 – rodzinne muzykowanie dla dzieci przedszkolnych z rodzicami i dziadkami.

Chętni proszeni są o potwierdzenie przybycia i podanie liczby osób chcących uczestniczyć w zajęciach. W tym celu wystarczy napisać SMS i wysłać go pod numer 048 665 463 436.

Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM

Organizację przedstawień dla ukraińskich dzieci – tłumaczonych na żywo, warsztatów teatralnych czy zwiedzanie teatru od kuchni zapewnia Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach. Rodzice, opiekunowie czy też znajomi zainteresowanych dzieci proszeni są o zgłaszanie chęci uczestnictwa w zajęciach na adres e-mail krzysztof.pieczynski@katowice.eu. Po zebraniu pełnej grupy ustalony zostanie termin wydarzenia. Zorganizowany zostanie także transport.

Akademia Młoda Gieksa

Cały pakiet różnych zajęć sportowych oferuje wielosekcyjna Akademia Młoda Gieksa.

„Nie możemy pozostać obojętni na to, co się dzieje wokół. Zapraszamy na otwarte, bezpłatne treningi wszystkie dzieci z Ukrainy, które musiały opuścić swój kraj z powodu wojny” – mówi Kinga Pajerska-Krasnowska z Akademii Młoda Gieksa.

Zajęcia będą realizowane w ramach trzech dyscyplin sportowych: piłka nożna chłopców, piłka nożna dziewcząt, hokej na lodzie. Wszyscy zainteresowani powinni się zgłosić do trenerów z poszczególnych sekcji:

– tel.: +48 501 777 728 (piłka nożna chłopców),

– tel.: +48 504 514 614 (piłka nożna dziewcząt),

– tel.: + 48 733 539 202 (hokej na lodzie).

Nie trzeba się martwić o niezbędny sprzęt potrzebny do gry w hokeja na lodzie. Klub najmłodszym go wypożyczy.

Katowickie baseny

Do akcji włączają się także katowickie baseny.

„Planujemy zabezpieczyć dodatkowych 10 jednostek treningowych w tygodniu po 45min każda” – deklaruje Tomasz Szpyrka, dyrektor ds. Eksploatacji Basenów i Sprzedaży Usług w Katowickich Wodociągach. Zajęcia mają się odbywać pod okiem instruktorów ze szkoły pływania. Chętne grupy powinny zgłaszać się do katowickich basenów.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach oferuje dostęp do swojej bazy sportowej. Jeśli chodzi o sporty zespołowe, to będzie można zagrać w: piłkę nożną, koszykówkę i hokeja. Coś dla siebie znajdą także fani sportów indywidualnych, takich jak: łyżwiarstwo, tenis stołowy, siłownia, fitness dla kobiet. W planach jest także zorganizowanie ćwiczeń dla seniorów. Oferta obejmuje także sporty walki: capoerię, zapasy i boks. Gdzie szukać szczegółów? W mediach społecznościowych MOSiR-u pojawią się grupy, w których będzie można znaleźć wszelkie informacje organizacyjne i logistyczne.

MOSiR przewiduje także organizację wycieczek fakultatywnych.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA

Od 12 marca BWA otwiera nową wystawę pod tytułem „Niezidentyfikowany teren”. W ramach wystawy placówka będzie realizować nieodpłatnie warsztaty twórcze dla dzieci z Ukrainy i ich rodziców/opiekunów oraz udostępniać dla nich bezpłatne zwiedzanie wystawy. O szczegóły należy pytać w placówce.

Miejskie Domy Kultury

Miejski Dom Kultury „Południe” zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy do przyłączenie się do zajęć organizowanych przez MDK. Filia nr 1 MDK „Południe”, przy ul. Gen. Jankego 136 zaprasza we wtorki, w godzinach 11.30 – 13.00. Na sali zabaw organizowane są gry i animacje dla dzieci. Dodatkowo instytucja kultury proponuje także bezpłatne dołączenie do stałych, ogólnodostępnych zajęć organizowanych we wszystkich obiektach MDK, tj.: obiekt przy ul. T. Boya-Żeleńskiego 83, Filia nr 1, przy ul. Gen. Jankego 136, Filia nr 2, przy ul. Kołodzieja 42, Filia nr 3, przy ul. Stellera 4, Filia nr 4, przy ul. Sołtysiej 25. Mowa o zajęciach plastycznych, rękodzielniczych, rzeźbiarskich, rysunku i mandze dla młodzieży. Do dyspozycji są także grupy taneczne i rytmiczne, zajęcia artystyczne dla przedszkolaków oraz warsztaty tworzenia robotów.

Miejski Dom Kultury „Szopienice – Giszowiec” w planach ma zorganizowanie zajęć kuglarsko – cyrkowych i dogoterapii we współpracy z Lufcikiem na Korbkę oraz zajęć świetlicowo – artystycznych. Oferta obejmować ma także naukę podstawowych zwrotów z j. polskiego, interaktywne gry zabawy i quizy „Poznaj Polskę”.

Miejski Dom Kultury „Koszutka” planuje zorganizowanie: cyklu warsztatów twórczych inspirowanych sztuką Marii Prymachenko w MDK Koszutka przy ul. Grażyńskiego 47, zajęć tanecznych w Filii Dąb przy ul. Krzyżowej a także pokazów bajek animowanych. Instytucja kultury nawiązała w tej sprawie m.in. kontakt z Fundacją Projekt Wsparcia „Nowe miejsce”, która prowadzi działalność społeczną, popularyzującą język i kulturę ukraińskich migrantów oraz działania integracyjne. Współpraca dotyczyć będzie m.in. wyłonienia grupy uczestników oraz zapewnienie tłumacza.

Miejski Dom Kultury „Ligota” wstępnie planuje 1,5 -2 h zajęcia raz w tygodniu, podczas których realizowane będą różne formy warsztatowe – plastyka, rękodzieło, ceramika – w zależności od możliwości kadrowych MDK. Zakres takich zajęć będzie dostosowany do: ilości ewentualnych odbiorców zajęć, dostępności osób, które w ramach wolontariatu mogą pełnić rolę tłumaczy oraz możliwości organizacyjnych.

Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie” planuje zorganizować naukę języka polskiego dla ukraińskich dzieci. Program jest w trakcie przygotowywania.

Szczegółów organizacyjnych należy szukać w wyżej wymienionych placówkach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Dzieci o pochodzeniu ukraińskim odwiedzające Miejską Bibliotekę Publiczną wraz ze swoimi grupami przedszkolnymi czy szkolnymi, biorą udział w spotkaniach popołudniowych, jak zajęcia plastyczne czy seanse czytelnicze Czytanie na dywanie.

W Filii nr 35, przy ul. Słowackiego 20, funkcjonuje Biblioteka Obcojęzyczna oferująca spory zbiór książek dla dzieci i młodzieży w języku angielskim i niemieckim, mniej liczny w językach rosyjskim i ukraińskim. Literatura piękna i popularnonaukowa dla dorosłych jest dostępna w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim. Można wypożyczyć także audiobooki w językach oryginału i czasopisma obcojęzyczne.

W filiach bibliotecznych proponowana jest też literatura dziecięca w postaci książki obrazkowej, tzw. silentbooki – bez tekstu oraz gry planszowe, których zbiór stale się powiększa.

Pobiegnij dla Ukrainy

MK team i Stowarzyszenie W Kręgu Natury wraz miastem Katowice i wieloma innymi podmiotami, w niedzielę 6 marca organizują bieg charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy obecnie przebywają w naszym kraju. Bieg odbędzie w Parku Leśnym w Dolinie Trzech Stawów. Start o godzinie 12:00. Na bieg nie obowiązują zapisy. Każda chętna osoba powinna pojawić się przed biegiem w godzinach 10:00 – 11:55 w Biurze Zawodów i opłacić gotówką udział – wrzucając wpisowe do puszki (kwota minimalna 30 zł lub więcej). Organizatorzy przekazali na cele charytatywne medale ze swoich wcześniej organizowanych biegów – Każdy biegacz o wielkim sercu wróci, do domu z pamiątką w postaci medalu, który sam sobie wybierze – mówi Klaudia Witor, organizatorka imprezy. Dystans będzie liczył ok. 4-4,5 km. Nie obowiązuje limit wieku. Trasę można pokonać w dowolny sposób: biegiem, marszem, rowerem, hulajnogą, na rolkach, a także z psem i wózkiem. Uruchomione zostały także zapisy na wirtualną edycję biegu – KLIK KLIK

Walcownia dla Ukrainy

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i Walcownia, w piątek 11 marca, w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach organizuje koncert charytatywny Walcownia_Ukraina. Na scenie zaprezentują się głównie ukraińscy artyści reprezentujący różnorodne nurty muzyczne. Swoją obecność potwierdziła legenda śląskiego industrial metalu – zespół Oberschlesien. Podczas koncertu odbędzie się również aukcja prac wykładowców oraz studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dochód z biletów oraz aukcji zostanie w całości przekazany na potrzeby pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.