Sesja Rady Miasta Katowice / / fot. Erdem YILDIZ
Reklama

Radni dzisiaj zablokują inwestycję mieszkaniową przy Bibliotece Śląskiej. Nie zgodzili się na „Lex deweloper” na poprzedniej sesji Rady Miasta Katowice. Dzisiaj przyjmą uchwałę z uzasadnieniem dla tej decyzji. Chodzi o budowę obiektu mieszkaniowego przy ulicy Sowińskiego w Katowicach. 

Inwestycja firmy Oriens Style jest niezgodna z planem miejscowym, ale dzięki specustawie mieszkaniowej (potocznie nazywanej „lex deweloper”) może być realizowana za zgodą rady. W zależności od wielkości mieszkań miało ich być od 85-110 w 11 piętrowym budynku. Co wpływa na konieczne zabezpieczenie liczby miejsc parkingowych – tych miało być od 179-231. Radni ostatecznie nie zgodzili się na inwestycję, nie przekonały ich argumenty projektantów z Konior Studio czy samego inwestora. 

Reklama

”Nie chcemy żeby osiedle Paderewskiego podzieliło los osiedla Tysiąclecia” – mówił Adam Południak z Rady Dzielnicy osiedla Paderewskiego-Muchowiec. Chodziło o obawę przed zabudową wszystkich wolnych przestrzeni na tym terenie.

Radni dzisiaj na sesji Rady Miasta Katowice, przyjmą uzasadnienie do swojej decyzji.

„Na sesji Rady Miasta Katowice w dniu 27 stycznia 2022 r. został przedłożony projekt uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Gen. Józefa Longina Sowińskiego w Katowicach. Radni Rady Miasta Katowice, po wysłuchaniu na sesji przedstawicieli inwestora oraz Przedstawiciela Rady Dzielnicy występującego w imieniu społeczności lokalnej, nie podzielili argumentacji przemawiającej za ustaleniem wnioskowanej lokalizacji i większością głosów projekt uchwały nie został przyjęty” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Zdaniem radnych, na osiedlu Paderewskiego nie potrzeba więcej budynków mieszkalnych, choćby z powodu tego, że tuż obok powstaje obiekt mieszkaniowy. 

„W związku z dysponowaniem w dzielnicy Osiedle Paderewskiego —Muchowiec, a szczególności w rejonie planowej inwestycji, szeroko rozwiniętej substancji mieszkaniowej, uznać należy, że potrzeby mieszkaniowe w tej dzielnicy są obecnie zaspokojone. (…) Należy wskazać dodatkowo, że ewentualne braki stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w Katowicach zostały zapewnione poprzez planowaną realizacją budynku przy ul. Damrota. Zatem nie znajduje uzasadnienia realizacja kolejnego obiektu o funkcji mieszkaniowej na sąsiadujących terenach” – stwierdzono w uchwale. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.