Zbiórka w Katowicach / fot. UM Katowice
Reklama

Pomoc dla Ukrainy. W katowickich szkołach ruszyły zbiórki najpotrzebniejszych artykułów. W bazie wsparcia „Katowice dla Ukrainy” znajduje się już ponad 600 zgłoszeń.

Zbierane rzeczy dla obywateli Ukrainy zostały podzielone na pięć grup: odzież i okrycia, środki higieniczne i czystości, żywność, podstawowe środki medyczne i inne.

Reklama

„Lista powstała w porozumieniu ze stroną ukraińską oraz wojewodą i znajdują się na niej artykuły zaspokajające najważniejsze potrzeby, takie jak: odzież, koce termoizolacyjne, karimaty foliowe, materace, zapasy żywności (woda, żywność typu instant – do szybkiego przyrządzenia, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, konserwy, makaron, błyskawiczne płatki śniadaniowe), zapałki, baterie, zapalniczki, świece i apteczki. Ważne, aby były to rzeczy znajdujące się na liście, nowe i oryginalnie zapakowane – to ułatwi ich transport” – informuje katowicki magistrat.

Dary można przynosić w godzinach 8:00-19:00.

I GRUPA Odzież i okrycia
Koce zwykłe i termiczne

Śpiwory

Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej

Materace

Ubrania (nowe)

Bielizna damska, męska, dziecięca (nowa)

Płaszcze przeciwdeszczowe

II GRUPA Środki higieny i czystości:

Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło

Dezodoranty

Pasta do zębów

Szczoteczki do zębów

Grzebienie

Podpaski i tampony

Pieluchy dla dzieci

Pieluchy dla dorosłych

Papier toaletowy i ręczniki papierowe

Ręczniki (w tym z mikrofibry)

Worki na śmieci

Środki dezynfekujące

Maski filtrujące lub jednorazowe

Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerze, łyżka, widelec, nóż,
butelki termiczne (silikon spożywczy lub plastik)

III GRUPA Żywność:

woda

żywność do szybkiego przygotowania (instant)

batony (w tym energetyczne),

bakalie, orzechy,

konserwy,

makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

IV GRUPA Inne:

Zapałki

Baterie, powerbanki naładowane

Oświetlenie, w tym latarki

Świece

Zestawy pierwszej pomocy

V GRUPA:

Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na
kaszel i przeziębienie

W dalszym ciągu niezbędne artykuły higieniczne są zbierane w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach, mieszczącym się przy katowickim Rynku. W tygodniu punkt będzie otwarty w godzinach 9:00-17:00. Działa on także w weekendy: w sobotę w godzinach 9:00-17:00, a w niedzielę w godzinach 9:00-13:00. W przypadku dużego zainteresowania godziny otwarcia centrum zostaną wydłużone. W tym punkcie zbierane są wyłącznie takie artykuły jak: środki do mycia ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, podpaski higieniczne, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, naczynia kuchenne wielorazowego użytku: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, filiżanki (materiał – spożywczy silikon lub plastik), środki antyseptyczne (dezynfekcyjne), maski wielokrotnego użytku lub opakowania masek jednorazowych. Tu również ważne jest to, aby był to artykuły znajdujące się na liście i nieużywane.

Dużym zainteresowaniem cieszy się baza wsparcia „Katowice dla Ukrainy”. Znalazło się w niej ponad 600 zgłoszeń. To deklaracje różnorodnej formy pomocy – poczynając od chęci zapewnienia zakwaterowania, przez pomoc fizjoterapeutów, psychologów, lekarzy rodzinnych, aż po deklaracje zorganizowania zajęć dla dzieci rodzin z Ukrainy. Zgłoszenia w dalszym ciągu przyjmowane są mailowo – za pośrednictwem adresu pomocukraina@katowice.eu. Przedsiębiorstwa i osoby chcące okazać bezpłatną pomoc powinny wysłać e-maila, zawierającego dane kontaktowe: telefon lub e-mail oraz krótką, hasłową informację o zakresie swojej oferty – tak by można ją było przypisać do jednej z odpowiednich kategorii: transport, noclegi, żywność, pomoc psychologiczna, pomoc medyczna, pomoc prawna i notarialna, oferty pracy, tłumacz. Pod tym samym adresem e-mailowym przyjmowane są zgłoszenia wolontariuszy, przy czym najbardziej potrzebne w tej chwili są osoby mówiące po ukraińsku. Rozdysponowaniem pomocy zajmuje się Fundacja In Corpore, która prowadzi Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców w Katowicach oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Już wielu ze zgłaszających się miało okazję udzielić zadeklarowaną pomoc.

Nieustannie przez ten weekend dzwonił telefon w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców w Katowicach. Przypomnijmy, że numer +48 539 696 888 działa całodobowo. Na specjalnie utworzony przez miasto adres mailowy ukraina@katowice.eu, tylko w ciągu weekendu wpłynęło ponad 50 wiadomości. Zarówno pod wskazanym numerem telefonu, jak i pod podanym adresem e-mailowym, można uzyskiwać informacje dotyczące potrzebnego wsparcia, np. dowiedzieć się gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.