Trumny / fot. Policja
Reklama

Proceder z trumnami. 9 osób usłyszało zarzuty – w tym mieszkaniec Katowic. Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w związku z obrotem trumnami. Szkody Skarbu Państwa, do których chcieli doprowadzić zamieszani w proceder to ponad 600 tys. zł.

„Nieuczciwa działalność była prowadzona w 2014 roku. Grupa przestępcza posiadała kilka palet z trumnami. Przestępczy proceder polegał na przewożeniu z Polski do Czech trumien jako gotowy wyrób. Następnie ten sam ładunek powracał do kraju jako akcesoria do wyrobu trumien. Tym sposobem, przy wykorzystaniu kilku podmiotów gospodarczych, deklarowano wewnątrzwspólnotową dostawę trumien, ubiegając się o zwrot podatku w wysokości 23 procent. Proceder wielokrotnie powtarzano przy wykorzystaniu tego samego ładunku trumien. Przestępcy usiłowali wyłudzić 630 tysięcy złotych na szkodę Skarbu Państwa, jednak wypłata podatku VAT została wstrzymana przez Urząd Skarbowy” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. 

Reklama

Sprawą zajęli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dokonali licznych przeszukań i analiz dokumentów. Analizie biegłego poddano także zdjęcia, które miały uwiarygodnić przewożenie trumien. Ten stwierdził, że był to ten sam ładunek, natomiast na poszczególnych zdjęciach dokładane są jedynie kolejne folie, którymi ostreczowane są palety.

Praca policjantów pozwoliła na przedstawienie prokuratorskich zarzutów 9 osobom – mieszkańcom województwa śląskiego – Pszczyny, Katowic, Sosnowca, Jaworzna oraz obywatelowi Czech. Zarzuty objęły działanie w grupie przestępczej, usiłowania oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, zarzuty karno-skarbowe oraz zarzut dotyczący prania pieniędzy. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów, poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju oraz zakazów kontaktowania się. 

Prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego u podejrzanych na łączną kwotę 85.000 złotych. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.