Konferencja odnośnie przyznania Katowicom statusu Europejskiego Miasta Nauki / fot. Julia Agnieszka Szymala
Reklama

Katowice z tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Co to rzeczywiście daje miastu poza „prestiżem”? Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku. To oznacza, że miasto zorganizuje EuroScience Open Forum 2024 (Otwarte Forum EuroScience – ESOF 2024),  jedne z najważniejszych wydarzeń naukowo-technologicznych na świecie. 

„Wydarzenie odbywa się co dwa lata i poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie” – informuje Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik Uniwersytetu Śląskiego.

Reklama

Do tej pory gospodarzami forum były miasta takie, jak Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza czy Triest. W 2022 roku Europejską Stolicą Nauki zostaną wspólnie dwa holenderskie miasta akademickie – Lejda i Haga.

„Nauka zmienia nasze życie w tempie przyspieszonym. Może wpłynąć na to, że Katowice jako serce regionu, będą regionem zwycięstwa. Nie tylko tu i teraz, ale też kolejnych dekad, ponieważ wiemy jak głębokim zmianom przemysłowym, poprzemysłowym, technicznym, technologicznym podlegają Górny Śląsk i Katowice” – podsumował premier Mateusz Morawiecki. „Wybór Katowic jako Europejskiej Stolicy Nauki będzie na pewno milowym krokiem naprzód, na drodze do realizacji takiej strategii dla całego Śląska” – dodał.

UŚ wymienia korzyści, które będą płynęły dla miasta z tytułu Europejskiego Miasta Nauki:

  • Europejskie Miasto Nauki wraz z konferencją ESOF jest prestiżową marką i oferuje miastu gospodarzowi ogromną możliwość przyciągnięcia naukowców, polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów z całego świata,
  • Tytuł umożliwia zwiększenie zaangażowania mieszkańców i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych
  • Tytuł wzmacnia również możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycyjnych w regionalną naukę
  • Tytuł zwiększa turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej.
  • Tytuł pozwala na zwiększenie oddziaływania uczelni na wszystkie sfery życia i zwiększa ich rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.
Prezydent Katowic Marcin Krupa / fot. Julia Agnieszka Szymala

„Jestem przekonany, że tytuł ten sprawi, iż nauka i edukacja będą nowym przemysłem śląska. Przyjaznym i pożytecznym, który poprawi życie mieszkańców miasta i regionu” – mówi prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Instytucje odpowiedzialne za przebieg wydarzeń organizowanych przez Europejskie Miasto Nauki 2024 to Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska w Gliwicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Reklama

1 Komentarz

  1. Brakuje informacji, ile nas, mieszkańców, kosztuje ta „naukowość”? Przy obecnym rozwoju specjalistycznych technologii branżowych wrzucanie do jednego kotła całej nauki służy chyba tylko promocji prezydenta miasta, które będzie „otwierał” posiedzenia i kilku rzeczników uczelni, którzy pojawią się z tej okazji w mediach…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.