Zabytkowa lokomotywownia / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Zabytkowa lokomotywownia w Katowicach wpisana do rejestru zabytków. Obecnie znajduje się pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

16 grudnia oficjalnie wpisano do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego lokomotywownie przy ulicy Raciborskiej. Do rejestru wpisano dwuwachlarzową halę lokomotywowni wraz z dwiema obrotnicami, wieżę ciśnień z przyległym budynkiem dawnej ślusarni, zlokalizowane w Katowicach przy ul. Raciborskiej.

Reklama

Ponad 120-letnia parowozownia przy ulicy Raciborskiej jest zabytkiem, którym bardzo interesują się złomiarze oraz wielbiciele industrialu.  Kilka miesięcy temu doszło tam do pożaru jednego z budynków dawnej administracji. Ostatecznie objęty ogniem budynek przeznaczono do rozbiórki. 

Pożar budynku na ulicy Raciborskiej

„Lokomotywownia w formie dwuwachlarzowej hali z obrotnicami jest obiektem charakterystycznym wyłącznie dla kolei i tylko z koleją kojarzonym (jedna z niewielu hal posiadających dwa wachlarze w całej Polsce). Obiekty tego typu wznoszone były do celów utrzymania i napraw taboru i cechują się możliwością umieszczania taboru wewnątrz budynku na indywidualnych kanałach, co znacznie ułatwia rozrząd i skraca czas potrzebny na manewry pojazdem trakcyjnym do i od pociągu. Charakterystycznym elementem technicznym takiego rozwiązania są urządzenia służące do kierowania taboru na wybrane tory – obrotnice. Dopełnieniem jest m.in. wieża wodna (ciśnień) typu Intze, z bogato zdobioną elewacją (…) Ogólny stan wizualny omawianych obiektów jest zły, jednak nie przekreśla wyraźnych cech stylowych i substancji zabytkowej” – poinformował Wojewódzki Konserwator Zabytków na swojej stronie internetowej. 

Miłośnicy industriali chcieliby, aby zabytek od PKP przejęło miasto lub województwo i zrobiło z niego obiekt muzealny. Na razie jednak szanse na takie rozwiązanie są nikłe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.