Panorama Katowic / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Katowice zaraz za Warszawą i Wrocławiem w Rankingu Miast Przyszłości. Lepsze niż Poznań i Gdańsk. Katowice zajęły 3 miejsce wśród największych polskich aglomeracji, które mają szanse na uzyskanie statusu miasta przyszłości. Okazały się też zwycięzcą dodatkowego zestawienia w kategorii „szkolnictwo”. To wyniki pierwszego rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, opracowanego przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.

Stolica Górnego Śląska zawdzięcza swoje miejsce na podium trzeciej pozycji w trzech z czterech podrankingów: biurowym, mieszkalnym i „po godzinach”, w których oceniano jakość budynków w danym mieście.

Reklama

„Najprawdopodobniej większość z nas do 2050 roku będzie mieszkać w miastach. Przygotowując ranking polskich miast przyszłości zależało nam na zdiagnozowaniu stanu gotowości naszych aglomeracji do sprostania wyzwaniom, które niesie przyszłość. A te, okazuje się, nie są wcale tak optymistyczne, jak moglibyśmy się spodziewać. Czeka nas wiele wyzwań, którym sprostać mogą jedynie współpracujące ze sobą i świadome problemu władze, organizacje społeczne i przedstawiciele firm, które będą miały udział w transformacji miast w perspektywie kolejnych trzech dekad. Katowice są na bardzo dobrej drodze do sprostania tym wyzwaniom” – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Grupie Saint-Gobain, która jest inicjatorem rankingu „Polskie Miasta Przyszłości 2050”.

Jako przykład biurowej inwestycji przyszłości w Katowicach autorzy raportu wskazują budynek KTW II przy Spodku, wyposażony w najnowocześniejsze ekologiczne i energooszczędne rozwiązania i „dbający” o dobrostan osób, które będą w nim pracować. W budynku zadbano o obecność roślin, strefy sportowo – rekreacyjne, a do jego budowy użyto materiałów, które redukują hałas w budynku. Był on również budowany jako pierwszy w Katowicach, przy wykorzystaniu tzw. systemu samowznoszącego, który polega na zastąpieniu dźwigu układem hydraulicznym, co przełożyło się na szybkie tempo budowy – czytamy w uzasadnieniu wysokiego, trzeciego miejsca Katowic.

W kategorii mieszkaniowej zwrócono uwagę na inwestycję Global Office Park, opartą na założeniach miasta 15-minutowego (wszystkie potrzebne udogodnienia dla mieszkańców dostępne w promieniu kwadransa). Zwrócono również uwagę na zastosowane rozwiązania pozwalające na inteligentne zarządzanie budynkiem (regulacja temperatury, stref dostępu, sterowanie energooszczędnymi urządzeniami). Deweloper podjął się też znalezienia lokalnych, certyfikowanych materiałów, co miało wpłynąć pozytywnie ślad węglowy, ale też wsparcie lokalnej gospodarki.

W kategorii budynków przyszłości, w których przebywamy po pracy wskazano natomiast Galerię Libero i DH Supersam. Ten ostatni za to, że przy zachowaniu bryły z 1937 r. funkcją i poziomem technicznym przewyższa większość budynków handlowych na Górnym Śląsku.

Katowice okazały się również zwycięzcą dodatkowego podrankingu w kategorii szkolnictwo (jego wyniki ze względu na charakter dostępnych danych nie wpływały na pozycję w rankingu głównym). W zestawieniu tym stolica Górnego Śląska zdeklasowała pozostałe miasta pod względem liczby projektów inwestycyjnych w szkołach i uczelniach współfinansowanych przez NFOŚiGW, w przeliczeniu na mieszkańca.

„Tworząc pierwszy ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 skupiliśmy się na głównych obszarach ich funkcjonowania i mierzalnych wskaźnikach. W kategoriach uwzględniających analizę budynków odnieśliśmy się do wielkości powierzchni budynków, które uzyskały certyfikaty poświadczające ich najwyższy standard w przeliczeniu na mieszkańca. W analizie czwartej z kategorii – transportu – posłużyliśmy się danymi „Rankingu elektromobilnych miast” Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych” – wyjaśnia metodologię powstania rankingu Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, współautor rankingu.

Zwycięzca zestawienia – Warszawa – zdaniem autorów rankingu gra już w lidze europejskiej, wygrywa w poszczególnych podrankingach lub plasuje się w ich ścisłej czołówce.

Wysoka pozycja drugiego w rankingu Wrocławia w każdej kategorii wskazuje zdaniem autorów na zrównoważony rozwój miasta – a brakujące do uzupełnienia tego wyniku inwestycje mieszkaniowe certyfikowane wielokryterialnie są już w realizacji.

Poznań i Gdańsk zajęły w rankingu ex aequo czwartą pozycję. Stolica Wielkopolski punktowała dzięki swojej polityce transportowej, która wynosi miasto ponad niżej znajdujące się w rankingu Łódź i Kraków. Natomiast Gdańsk jest zwycięzcą rankingu certyfikowanej wielokryterialnie powierzchni mieszkalnej, ale słabiej wypada w podrankingu transportowym. Autorzy rankingu wskazują, że miasto jest jednym z uczestników europejskiej inicjatywy Ruggedised*, której celem jest tworzenie miast przyszłości. Do tej inicjatywy należą również Parma, Brno, czy Glasgow.

Reklama

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.