Zatrzymany Dawid K. / fot. Policja
Reklama

Dawid K., były prezydent Świętochłowic, jego zastępca i dwóch urzędników zatrzymani. Usłyszeli zarzuty. Zatrzymania dokonali policjanci z komendy wojewódzkiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości korupcyjnej. Wszyscy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Zarzuty związane są z pełnieniem funkcji publicznych w Urzędzie Miasta Świętochłowice w latach 2011-2018. 

„Zatrzymania miały miejsce na terenie Śląska m.in. w Katowicach oraz w Warszawie. Jest to efekt śledztwa, którym od kilku lat pod nadzorem Prokuratury Okregowej w Gliwicach zajmują się  śledczy wydziału zwalczającego korupcję na terenie Śląska” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. Byłego wiceprezydenta Świętochłowic zatrzymano w Warszawie. 

Reklama

11 zarzutów dla Dawida K.

„Byłemu prezydentowi przedstawiono łącznie 11 zarzutów. Dotyczą one nadużycia uprawnień i wywierania bezprawnego wpływu na działaczy lokalnych mediów, w tym przez kierowanie gróźb oraz stosowanie mobbingu w Urzędzie Miejskim. Inne zarzuty związane są z przestępstwami przeciwko wyborom do Rady Miejskiej w Świętochłowicach oraz występki związane z fikcyjnym zatrudnieniem asystentek w magistracie i przywłaszczeniem służbowego sprzętu elektronicznego. Zatrzymany jest również podejrzany o przyznanie trzem najbliższym współpracownikom bezpodstawnych premii i dodatków służbowych w łącznej wysokości ponad 1,1 miliona złotych – z tego w większości, bo aż 880 tysięcy złotych, swojemu zastępcy” – tłumaczy Aleksandra Nowara. „Zastępcy prezydenta i aktualnemu radnemu Rady Miejskiej w Świętochłowicach, zatrzymanemu w Warszawie. przedstawiono łącznie 5 zarzutów, obejmujących przywłaszczenie powierzonego sprzętu elektronicznego, działań związanych z drukowaniem materiałów wyborczych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, utrudnianiem postępowania karnego, ukrywaniem świadków, połączonym z czasowym pozbawieniem ich wolności oraz podżeganiem świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie. Zarzuty obejmują również naruszenie praw pracowniczych, czyli tzw. mobbing” – dodaje.

Policjanci zatrzymali także dwóch innych urzędników w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, którym przedstawiano zarzuty m.in. przywłaszczenia służbowego sprzętu elektronicznego oraz podżegania świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.