Tomasz Sakiewicz i marszałek Jakub Chełstowski / fot. Slaskie.pl
Reklama

W Katowicach wręczali Gwiazdy Górnośląskie. Nawiązujące do historycznego odznaczenia z czasów II Rzeczpospolitej. Wyróżnienia były wyrazem uznania za propagowanie kultury naszego regionu i historii związanej z Powstaniami Śląskimi.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś, parlamentarzyści, członkowie zarządu województwa: marszałek Jakub Chełstowski, Izabela Domogała, Beata Białowąs oraz radni Sejmiku: Alina Nowak, Maria Materla, Piotr Czarnynoga, Jarosław Szczęsny i Rafał Kedziora oraz przewodniczący Jan Kawulok.

Reklama

„Gwiazda Górnośląska ma w tradycji nasze regionu ważne miejsce. Odwołując się do historii, jej ustanowienia w 1925 roku, nadawana była „w dowód uznania zasług położonych w walkach o wieczyste prawa Śląska piastowskiego”. Dziś, po latach, gdy Śląsk jest częścią Polski, co w dużej mierze zawdzięczamy Powstańcom Śląskim, którzy przed stu laty oddawali życie właśnie za wolny Śląsk i wolną Polskę, Gwiazda Górnośląska nabiera szczególnego znaczenia. Honorujemy nią osoby i instytucje, reprezentujące przecież różne światy – przez duchowieństwo, kulturę aż po samorządy lokalne, które przyczyniają się do rozwoju Województwa Śląskiego, mają istotny wkład w jego promocję, ale także budowę tożsamości naszej Małej Ojczyzny. W ten sposób podtrzymujemy dziedzictwo naszych przodków, którzy, nie mam tu wątpliwości, byliby dziś dumni widząc Śląsk takim, jakim jest on dzisiaj – piękny, dumny i co najważniejsze – Śląsk polski. Wszystkim uhonorowanym Gwiazdą Górnośląską chciałbym serdecznie pogratulować i jednocześnie podziękować za pracę, poświęcenie i zaangażowanie dla naszego wspólnego Śląska. To dla mnie ogromny zaszczyt” – akcentował marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Wśród mediów wyróżnienia Gwiazdy Górnośląskiej otrzymali: Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska, Republika TV), Piotr Ornowski (Radio Katowice), Maciej Wojciechowski (TVP Katowice), Redakcja Gościa Niedzielnego

„Pisząc o Śląsku zawsze przedstawialiśmy jego prawdziwy obraz i jego znaczenie. Tak też było z tematyką Powstań Śląskich, prawdą o tych wielkich zrywach narodowowyzwoleńczych, które przez lata przedstawiano fałszywie jako wojnę polsko – polską, a nie polsko – niemiecką, czyli taką jaką była naprawdę” – podkreślił redaktor naczelny Gazety Polskiej, Tomasz Sakiewicz.

„Polityka historyczna jest jedną z misji Polskiego Radia. Cieszymy się, że jej owoce w postaci realizowanych przez nas materiałów są dostrzegane i doceniane” – mówił szef PR Katowice Piotr Ornowski.

Abp Wiktor Skworc i marszałek Jakub Chełstowski / fot. Slaskie.pl

Wyróżnienie Gwiazdy Górnośląskiej przyznano także Stowarzyszeniu – Klubowi Gazety Polskiej. Gwiazdą uhonorowano także poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwigę Wiśniewską, ale z uwagi na obowiązki w Brukseli, nie mogła uczestniczyć w gali osobiście.

„To wyróżnienie motywuje mnie do jeszcze cięższej i wytrwałej pracy dla regionu” – zaznaczyła Jadwiga Wiśniewska łącząc się online z uczestnikami uroczystości.

Gwiazdę Górnośląską otrzymali ponadto: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, poseł Wojciech Szarama, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, przewodniczący Sejmiku województwa Jan Kawulok; popularyzatorzy nauki: dr hab. prof. UŚ Zygmunt Woźniczka, dr Andrzej Krzystyniak, Czesław Sobierajski. Wśród śląskich miast uhonorowano Pszczynę. Wyróżnienia przyznano także wojskowym. Otrzymali je: ppłk. Grzegorz Gdula Dowódca 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej – dowódca Garnizonu Bytom, płk. Marek Majocha, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach, płk. dypl. Tomasz Białas Dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i płk. dypl. Artur Kozłowski Dowódca Jednostki Wojskowej Agat w Gliwicach.

„Dzieje się to w szczególnym momencie. Obchodzimy Święto Niepodległości, ale jednocześnie niespokojnie dzieje się na naszej wschodniej granicy” – zaakcentowano podczas gali.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Tomasz Sakiewicz też dostał nagrodę? Co za wstyd. No ale czego można sie spodziewać po tej władzy? Grają tak jak im szefowie z Nowogrodzkiej zagrają.
    Pachołki bez kręgosłupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.