Spodek / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Branża spotkań i turystyki biznesowej apeluje do miasta o 9 mln zł na organizację wydarzeń, te głównie odbywały się do tej pory w Spodku i MCK. Turystyka biznesowa – kongresy, konferencje i wszelkiego rodzaju wydarzenia w 2020 roku z powodu pandemii były mocno ograniczone, co wpłynęło na kondycję branży i firm z nią związanych. Międzynarodowe Centrum Kongresowe też przez kilka miesięcy było wyłączone, bo funkcjonowało jako szpital tymczasowy.

W sumie 39 firm podpisało się pod apelem do władz samorządu katowickiego w sprawie wsparcia finansowego branży turystyki biznesowej.

Branża spotkań, targów, turystyki, kongresów, hoteli, centrów kongresowych i aren oraz gastronomi to do tej pory ok. 10% polskiego PKB. Przed pandemią sektor MICE był źródłem silnych impulsów rozwojowych dla wielu biznesów i miejskiej infrastruktury. Katowice stanowią tego emblematyczny przykład. Miasto postawiło na rozwój sektora spotkań i stworzyło odpowiednią infrastrukturę, co na przełomie ostatnich lat okazało się doskonałą decyzją (…) W 2019 r. uczestnicy wydarzeń pozostawili w Katowicach 210 000 000 zł. Szacujemy, że wydatki organizatorów imprez mogły sięgać 300 000 000 mln zł. Wydarzenia ulokowane w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym stanowiły ponadto jedną z podstaw budowania wizerunku miasta” – czytamy w apelu przesłanym do miasta i katowickich radnych.

Pod apelem podpisały się takie firmy jak choćby PTWP Event Center, która zarządza Spodkiem i MCK, a także katowickie restauracje, kluby, firmy muzyczne, hotele. W sumie 39 podmiotów.

„Zdając sobie sprawę z niełatwej sytuacji finansowej polskich samorządów, wnioskujemy o przynajmniej zachowanie dotychczasowej wartości w budżecie na wsparcie turystyki biznesowej tj. min. 9 000 000 zł. Z perspektywy budżetu miasta należy na tę wartość patrzeć jak na inwestycję, która przyniesie odpowiedni zwrot. Mechanizm ten przez ostatnie lata bardzo dobrze się sprawdzał i jest ważnym elementem zachęcających organizatorów do realizacji wydarzeń właśnie w Katowicach” – piszą sygnatariusze apelu.

Apel trafił do miasta i katowickich radnych, najbliższy czas pokaże jak władze Katowic podejdą do turystyki biznesowej i branży spotkań w przyszłym roku. Miasto pracuje nad budżetem na przyszły rok.

Pełną treść apelu znajdziecie tutaj: Apel_branza_mice_2021_o

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.