Europoseł J. Wiśniewska z uczestnikami konkursu / fot. mat. pras.
Reklama

W Katowicach rozstrzygnięto konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. To konkurs dla młodzieży z regionu oraz jednocześnie ich szansa na debiut literacki, bo jednocześnie promowano książkę, która jest owocem tegorocznego konkursu. Ten od 12 lat organizuje europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” w ciągu 12 lat stał się swoistą sztafetą pokoleń, w której zameldowało się 2 695 uczniów z całego województwa śląskiego. W tegorocznej, XII edycji, pomimo pandemii COVID-19, wzięło udział 192 uczniów, z 78 szkół. Zaś eseje 20 laureatów i finalistów zostały wydane w pamiątkowej publikacji.

Reklama

„Publikacja „Prawda i kłamstwo o Katyniu” jest szczególnym świadectwem pamięci uczestników XII edycji Konkursu. Jak dowodzi lektura tegorocznych prac, młodzi ludzie nie tylko znają historię Zbrodni Katyńskiej, ale także wiedzą, jak odróżnić prawdę od kłamstwa, fakty od fake newsów. Wiedzą, jaka jest siła dezinformacji. Potrafią upominać się o prawdę i ją dokumentować” – podkreślała europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka Konkursu.

Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” stwarza młodzieży unikalną szansę na debiut literacki. Zwracali na to uwagę młodzi autorzy, podkreślając że to dla nich szczególny dzień i duże wyróżnienie.

„To dla mnie duże wyróżnienie, że mogłem znaleźć się w gronie finalistów Konkursu, a dziś odebrać publikację, w której znajduje się moja praca poświęcona ppor. Stanisławowi Bieńkowskiemu. Dziękuję Pani Europoseł za tę szczególną szansę na debiut literacki, a także za to, że dzięki konkursowi mogłem dotrzeć do poruszającego świadectwa córki Stanisława Bieńkowskiego i lepiej zrozumieć ból rodzin, które przez kilkadziesiąt lat nie wiedziały tak naprawdę, co stało się z ich bliskimi. To doświadczenie zostanie ze mną na całe życie” – przekonywał Karol Bączyński, uczeń Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku, finalista XII edycji Konkursu.

Podczas uroczystości za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Europoseł Jadwiga Wiśniewska została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, który w imieniu Ministra Edukacji i Nauki wręczyła Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer.

Bezpłatne tomiki „Prawda i kłamstwo o Katyniu” można odebrać w biurach poselskich Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.