Premier Mateusz Morawiecki, marszałek Jakub Chełstowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek / fot. Slaskie.pl
Reklama

Premier na otwarciu wystawy w Katowicach. Poświęconej Powstaniom Śląskim. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu wystawy w Gmachu Sejmu Śląskiego. Wystawa dotyczyła Powstań Śląskich a zorganizował ją Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego i Instytut De Republica.

W gronie gości pojawili się przedstawiciele parlamentu, a także samorządowcy.

Reklama

„Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia, spokojna. Dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna targana wieloma konfliktami, problemami, walcząca o wolność. Powstańcy śląscy kochali taką niepewną ojczyznę. Mieli wybór między pewnymi dostatnimi – jak na tamte czasy dużo silniejszymi Niemcami, a praktycznie rodzącą się dopiero i niepewną Polską na mapie Europy, którą inni nazywali wtedy państwem sezonowym” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier nawiązał w swoim wystąpieniu do słów Wojciecha Korfantego. „Korfanty, już po odzyskaniu niepodległości mówił, że nie jest to Polska taka, o jakiej dokładnie marzyliśmy, ale nie ustajemy w wysiłkach, żeby była coraz lepsza, coraz bardziej sprawiedliwa i żeby była wielka” – podsumował premier, dodając, że słowa Korfantego są inspirujące i ponadczasowe.

Premier w Sali Sejmu Śląskiego / fot. Slaskie.pl

„Trzy lata temu rozpoczęliśmy ten wielki powrót do przeszłości, którego wspólnym historycznym mianownikiem jest pamięć o Powstaniach Śląskich, powrocie Górnego Śląska do Macierzy. W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę tego wydarzenia, które sprawiło, że Śląsk znów stał się polski. O historii chcemy mówić w sposób uczciwy. Krzewić prawdę, której istotą było dążenie do polskości Śląska. Bo dzięki temu o Polsce i o Śląsku możemy dziś mówić po polsku. Ogromną rolę w przywoływaniu historii tamtych lat odgrywa Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Oddaje on sens naszego myślenia. Bo na temat historii możemy się spierać, ale nie możemy jej skrzywiać. Jestem wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, że wspierają nas w działaniach, których celem jest przywracanie Powstaniom Śląskim należnego im znaczenia i miejsca w historii. To dowodzi, że jest to nasza wspólna sprawa – dodał marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja naukowa „Stulecie Powstań Śląskich. Górny Śląsk wczoraj i dziś” z udziałem m.in. dr hab. Bogumiła Szmulika, dyrektora Instytutu De Republica oraz prof. dr hab. Zygmunta Woźniczki, dyrektora Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.