Klawiatura od komputera / fot. InfoKatowice.pl

Ruszył projekt AntyFakeNews. Uczelnia chce chronić użytkowników przed fałszywymi informacjami w sieci. Naukowcy z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, chcą zwalczać nieprawdziwe informacje. Rozpoczęli prace nad projektem, który ma w tym pomóc. 

Docelowo ma powstać narzędzie, które będzie ostrzegać użytkowników internetu przed niebezpiecznymi treściami typu fake news. Jednocześnie, narzędzie ma też prezentować w danym temacie rzeczywiste treści mające podstawy naukowe, które odnoszą się do prawdziwych informacji, bazujących na sprowadzonych i co najważniejsze wiarygodnych źródłach. 

Reklama

W ramach projektu AntyFakeNews stworzony zostanie model opisujący związki przyczynowo skutkowe, związane z potencjalnym zagrożeniem treściami typu fake news. 

„Planujemy także wprowadzić podział treści ze względu na ich tematykę, jak również oszacować związek pomiędzy poszczególnymi użytkownikami systemu, a ich reakcją na treści powodujące dezinformacje. Utworzony model pozwoli na realizację rozbudowanej bazy, która ma przechowywać dane o treściach informacyjnych oraz informacje o profilach użytkowników wraz z estymacją ich podatności na oddziaływanie przez fake newsy” – mówi dr inż. Karol Jędrasiak, Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB, kierownik działu badawczo-rozwojowego projektu. 

Realizacja projektu AntyFakeNews została podzielona na 3 fazy. Faza I to prace obejmujące przygotowanie niezbędnych modułów efektywnego przetwarzania danych. 

„W tej fazie założyliśmy nie tylko zgromadzenie niezbędnych dla realizacji projektu danych, ale również wybranie najlepszych algorytmów i narzędzi do ich przetwarzania pod kątem detekcji fake newsów. W fazie II działania zespołu badawczo-rozwojowego ukierunkowane zostaną na stworzenie generycznego systemu, którego sercem będą metody detekcji oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Ostatnia faza to bieżące działania mające na celu ulepszenie powstałego systemu oraz przygotowanie do wdrożenia wyników osiągniętych w ramach dwóch pierwszych etapów” – mówi dr inż. Paweł Buchwald z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. 

Narzędzie, które powstanie będzie wprowadzone na rynek jako produkt komercyjny. Udostępnione zostanie szerszej grupie użytkowników w fazach testowych. 

Trudność przedsięwzięcia determinują nie tylko problemy teleinformatyczne i przetwarzania danych, jakie należy rozwiązać, ale również problematyka badawcza z obszaru edukacji socjologii i interakcji z użytkownikami.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizie danych, w tym tekstowych, selekcji i klasyfikowaniu informacji ma ogromny potencjał, którego pełne znaczenie i rolę dostrzeżemy w najbliższej przyszłości. Projekt Akademii WSB to właśnie krok w tym kierunku. 

„Podejmowane działanie zakłada stworzenie innowacyjnego rozwiązania technologicznego, lecz opiera się o znane już dziś, realne potrzeby społeczne. Dlatego właśnie w pierwszym etapie projektu przeprowadzamy pogłębione badanie w celu rozpoznania „społecznego DNA fake newsów”. Musimy dokładnie poznać mechanizmy funkcjonowania dezinformacji w różnych grupach użytkowników mediów, opisać i sklasyfikować modele uwzględniające poziomy wrażliwości na poszczególne rodzaje fałszywych informacji, świadomość  ich znaczenia, sposoby odnoszenia się do fake newsów, mechanizmy chronienia się przed nimi, a także specyfikę ich rozprzestrzeniania się w przestrzeni mediów sieciowych” – mówi dr Michał Szyszka z Akademii WSB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.