Wizualizacja MDK Witosa / fot. UM Katowice
Reklama

Tak będzie wyglądał Miejski Dom Kultury na osiedlu Witosa. Miasto pokazało koncepcję inwestycji, która ma zostać zrealizowana w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego w Katowicach. W pierwszej kolejności ma powstać budynek, w drugiej park wokół niego. 

To inwestycja, o którą od lat zabiegali mieszkańcy, a także miejscy radni z osiedla Witosa. 

Reklama

Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia w mieście odgrywa bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście i jego konkretnej dzielnicy. Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej tego miejsca. Jej założenia obejmują przede wszystkim budowę nowego miejskiego domu kultury, w skład którego wejdą:

  • sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,
  • hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,
  • sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,
  • sala taneczno-ruchowa,
  • dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach, 
  • sala do organizacji spotkań, 
  • pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,
  • pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,
  • pokój dla matki z dzieckiem.

W nowym obiekcie pojawi się także możliwość organizacji wydarzeń plenerowych. Dostępna będzie scena plenerowa wraz z zadaszeniem, nagłośnienie, oświetlenie, namioty, ławki, krzesła. Do tego zaplanowano dmuchany ekran, projektor i leżaki do organizacji kina plenerowego.

W nowym budynku MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie. 

„Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Na terenie parku planowana jest również możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne” – wyliczają katowiccy urzędnicy. Obiekt ma być także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek,
w kolejnym park. Ogłoszenie przetargu na roboty w pierwszym etapie jest planowane w I kwartale 2022 r., a wykonawca będzie miał 15 miesięcy na ich zakończenie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.