Szpital Murcki / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Prezydent Katowic podpisał zarządzenie przekazujące 11 mln zł dla Szpitala Murcki. Odbyło się to podobnie jak w przypadku spółki sportowej GKS GieKSa Katowice, przez powiększenie kapitału zakładowego spółki. Pieniądze przez szpital zostaną wydane na inwestycje. 

Zarządzenie w tej sprawie prezydent Katowic wydał 6 października.

Reklama

„Miasto Katowice wnosi do Spółki Szpital Murcki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wkład pieniężny w wysokości 11.000.000,00 zł (jedenaście milionów złotych), w celu podwyższenia kapitału zakładowego i objęcia udziałów w Spółce” – czytamy w zarządzeniu podpisanym przez Marcina Krupę, prezydenta Katowic. „W zamian za wniesiony wkład pieniężny Miasto Katowice obejmuje 11.000 (jedenaście tysięcy) udziałów o wartości po 1.000,00 zł (jeden tysiąc złotych) każdy”.

Władze Katowic pierwotnie chciały połączyć przynoszący straty Szpital Murcki z Górnośląskim Centrum Medycznym. Mocno przeciwko temu protestowali mieszkańcy nie tylko Murcek, ale i pobliskich dzielnic. Ostatecznie władze Katowic pod presją opinii publicznej zmieniły zdanie i rozpoczęto prace nad, a później wdrażanie planu naprawczego dla lecznicy. W szpital w sumie ma zostać zainwestowane 88 mln zł – część to wsparcie unijne.

W 2018 wybrano inwestora zastępczego, którego zadaniem jest pomóc szpitalowi przeprowadzić największe procesy inwestycyjne.

Za ponad 735 tys. zł zmodernizowano już sieć wodociągową szpitala. „Prace obejmowały modernizację sieci wodociągowej między budynkami Szpitala, z uwzględnieniem planowanej rozbudowy o nowy pawilon” – czytamy w dokumencie przygotowanym dla katowickich radnych.

Budynki interny i chirurgii zostały termomodernizowane za kwotę prawie 7 mln zł.

11 mln zł na co?

Szpital Murcki teraz czeka remont budynku „starej administracji”, pomieszczenia gospodarczego oraz prosektorium. To właśnie w związku z tą inwestycją miasto przekazało placówce 11 mln zł.

„Docelowo tam ma być główna brama wjazdowa na teren szpitala. Tam będzie portiernia plus pomieszczenia techniczne” – powiedział nam Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki. Szpital ma już pozwolenie na budowę, przetargu należy się spodziewać w przyszłym tygodniu.

Jedną z najważniejszych inwestycji jest projekt nowego pawilonu. Ma być dwupiętrowy i podpiwniczony o powierzchni ponad 6 tys. mkw. Będzie zlokalizowany naprzeciwko istniejącego budynku neurochirurgii. Przetarg w tej sprawie może ruszyć jeszcze w tym roku i to inwestycja, która może pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych.

W nowym pawilonie będą mieściły się tzw. oddziały „ostre”: tj. oddział chirurgii, oddział chorób wewnętrznych, oddział ortopedii a także blok operacyjny, izba przyjęć, centralna sterylizatornia oraz pracownie diagnostyczne (RTG tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego). Przetarg na budowę nowego pawilonu dopiero zostanie ogłoszony.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.