Budowa hali / fot. UM Katowice

Powoli do końca zmierza budowa hali, która ma zatrzymać smród w Katowicach. Jej koszt to 17 mln zł. Chodzi o halę, która powstaje na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej. Od lat mieszkańcy katowickiej Dąbrówki Małej i sąsiednich dzielnic narzekają na smród w tym rejonie. Podobnie mieszkańcy Sosnowca czy Czeladzi.

Co ma dać inwestycja? Proces biologicznego przetwarzania zostanie zamknięty w jednym, szczelnym kompleksie budowlanym. Całość procesów będzie w pełni zautomatyzowana, a odpady będą transportowane pomiędzy poszczególnymi etapami za pomocą ładowarek. Docelowo ma po prostu mniej śmierdzieć.

Reklama

Z końcem września rozpoczął się montaż instalacji oczyszczania powietrza, to jeden z najważniejszych elementów inwestycji.

„Postawione zostały już zbiorniki na odcieki oraz kontenery, w których trwa montaż poszczególnych elementów – po zakończeniu prac całość funkcjonować będzie jako wieloetapowy system oczyszczania odcieków powstających w procesie kompostowania odpadów – odcieki oczyszczone zostaną do parametrów wody wodociągowej, w celu ponownego jej wykorzystania poprzez nawadnianie wsadu w bioreaktorach. Urządzenie to jest integralną częścią inwestycji hermetyzacji” – poinformował katowicki magistrat.

Proces napowietrzania odpadów będzie przebiegał w 10 szczelnie zamkniętych bioreaktorach, w których odpady mają dojrzewać 3 tygodnie. Wtedy będą intensywnie napowietrzane. W tym celu każdy żelbetowy bioreaktor będzie wyposażony we własny wentylator, którego wydajność wynosić będzie około 10 000 metrów sześciennych na godzinę. Następnie powietrze systemem wywiewnym będzie skierowane do zespołu filtrów powietrza, zwanych również płuczkami lub scrubberami. Fundamenty pod urządzenia filtrujące zostały już wykonane w całości.

„Płuczki to urządzenia filtracyjne, które pozwalają skutecznie oczyścić powietrze z wszelkich zapachów oraz pyłów. Z końcem września rozpoczął się proces instalacji płuczek, który obejmie dostawę i montaż płuczek wodnych oraz chemicznych. Każda z nich zapewni wieloetapowe oczyszczanie powietrza za pomocą różnych technologii. W branży gospodarki komunalnej rozwiązań o takim poziomie technologicznym, jest jeszcze niewiele” – mówi Dariusz Prenzel, Zastępca Dyrektora Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania w MPGK Katowice

Kontenerowa oczyszczalnia odcieków / fot. UM Katowice

Płuczki wodne mają oczyścić w sumie 80 000 metrów sześciennych na godzinę, podobnie jak płuczki chemiczne.

Płuczki wodne będą w stanie oczyścić w sumie aż 80 000 metrów sześciennych powietrza na godzinę, taką samą wydajność będą miały też zainstalowane płuczki chemiczne.

Całkowity koszt inwestycji realizowanej na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Milowickiej szacowany jest na 17 mln zł. Prace budowlane powinny się zakończyć do końca 2021 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.