Autobus wjeżdżający na dworzec / fot. ZTM

Szykują się darmowe przejazdy komunikacją miejską i rowerami w Katowicach. Parkingi staną się sceną. Katowice włączają się w obchody Metropolitalnego Tygodnia Mobilności, który potrwa od 16-22 września.

W sobotę (18 września) 14 miejsc postojowych w centrum Katowic na jeden dzień zmieni się w scenę dla 7 mini wydarzeń.

Reklama

22 września w Dniu Bez Samochodu bezpłatnie będzie można podróżować komunikacją miejską na terenie całej Metropolii. Żeby bezpłatnie przejechać, kierowcy będą musieli okazać dowód rejestracyjny. W Katowicach bezpłatnie będzie można skorzystać także z miejskich rowerów. Odbędą się też kameralne koncerty na Parklecie Teatralna 4 i przystankach.

Szczegóły programu:

Wydarzenia na parkingach w Katowicach/Metropolia GZM – 18 września, godz. 10:00-14:00 

  • Ligonia, Mikrokoncert indie rock ze strefą gier planszowych, strefa chill
  • Opolska, Bar tlenowy – zielone stanowisko, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z tlenoterapii
  • Jagiellońska, Otwarta kawiarnia – czyli rozmowy o życiu, w której prowadzone będą dyskusje m.in. o tym jak się poruszamy po mieście i jak użytkujemy przestrzeń
  • Warszawska, Stacja naprawy rowerówotwarta dla mieszkańców stacja naprawy rowerów świadcząca podstawowe naprawy / serwis w zakresie: regulacji roweru, kontrola stanu technicznego roweru, smarowanie łańcucha, regulacji hamulców, regulacji przerzutek, kasowania luzów na sterach
  • Plac Miarki– prezentacja 17 celów zrównoważonego rozwoju Katowice w 2022 roku będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego, poświęconego politykom miejskim, dlatego chcemy przybliżyć mieszkańców 17 celów zrównoważonego rozwoju.
  • Morcinka „Przystanek: Koszutka Kino Kosmos”– punkt zaaranżowany w ramach miejskiego projektu KATOobywatel wspólnie z lokalną społecznością – warsztaty z renowacji mebli w duchu „zero waste” (Fundacja Bobrowe Żeremia), wspólne sadzenie roślin i quiz kinematograficzny (Rada Jednostki Pomocniczej nr 12, Kino Kosmos). Na warsztatach mieszkańcy nauczą się podstaw renowacji mebli. Odnawianie mebli, szczególnie tych z okresu PRL, jest dziś modne i wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego – napraw zamiast wyrzucić.

Dzień bez samochodu – 22 września

RYNEK12.00 – 15.30  Śmigaj Bezpiecznie! – bezpłatne warsztaty z bezpiecznej jazdy na e-hulajnogach z firmą Bolt

CENTRUM PRZESIADKOWE BRYNÓW / 7.00 – 8.00 Poczęstuj się poranną kawą i porozmawiaj na temat transportu publicznego w ramach kampanii „Zmień ego na eko”

CAŁY DZIEŃ:

* Dzień bez samochodu na rowerach miejskich Nextbike: pierwsza godzina za darmo

* Bezpłatna możliwość przejazdu komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego

PARKLET TEATRALNA 4 /10.00 – 12.00 Instytut Korfantego we współprac z Urzędem Miasta

* orkiestra dęta o każdej pełnej godzinie, w godz. między 10.00 a 12.00, przemaszeruje między Parkletem Teatralna 4, a przystankami komunikacji publicznej przy Rynku i ul. Warszawskiej, a o godz. 12 zakończy występ hejnałem miasta odegranym z Parkletu Teatralna.

* hymn ETZT w Katowicach – utwór „Jak się poruszać po mieście” znów będzie można usłyszeć na żywo na Parklecie Teatralna 4. Hymn został stworzony w 2020 roku na potrzeby obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach przez Łukasza Balczarka i Krzysztofa Kulbickiego i po raz pierwszy był przez nich wykonany publicznie na Parklecie Teatralna 4. W tym roku znów będzie go tu można usłyszeć, a także na wybranych przystankach komunikacji publicznej wokół Rynku. Jednocześnie powstaną zdjęcia do klipu, który jest tworzony we współpracy z Urzędem Miasta w Katowicach i którego premiera zaplanowana jest jako podsumowanie tegorocznego Metropolitalnego Tygodnia Mobilności.

* kawiarenka dyskusyjna na parklecie (transmisja online)

– cykl rozmów wokół tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem

 

2 KOMENTARZE

  1. Tzn. że ci którzy codziennie dbają o środowisko znów żadnej nagrody nie dostaną ! Pewnie po tej akcji bez samochodu, zrobią nam podwyżki biletów . A kierowcy znów będą się z nas śmiali i wodą z kałuż na przystanku polewali…

  2. Myślałem że władze Katowic rozważają darmową komunikację, na początek nawet tylko tramwajowa, jako ekologiczny transport aby ludzie przesiedli się z aut. Fajnie że kupują nowe tramwaje, ale niestety nawet wyremontowane torowiska bujają jak na okręcie, nie wspominając o tych niewyremontowanych. Na dodatek nie ma w planach budowy nowych linii tramwajowych ( poza ulicą Grundmana, tylko jaka linie chcą tam puścić? ) a takie powinny docierać praktycznie do każdego większego osiedla czy skupiska ludzkiego, czy w pierwszej kolejności budowy odcinka Płac Wolności – dworzec Autobusowy na Sądowej, natomiast budowa tak zachwalanych przez władze Katowic biurowca na Korfantego chyba! już na wieki wieków amen skreśliła możliwość położenia drugiego toru z Koszutki do ulicy Gnieźnieńskiej czy nawet placu Alfreda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.