Pies / fot. Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Katowiczanie chcą żeby miasto utworzyło cmentarz dla małych zwierząt domowych. Zbierają podpisy pod uchwałą, która trafi do Rady Miasta Katowice i zobowiąże prezydenta miasta, do przygotowania takiego terenu do końca 2026 roku. Obecnie grzebanie psów i kotów w lasach i parkach jest niedozwolone, a prywatna kremacja to koszt rzędu nawet tysiąca złotych.

Chodzi powstanie „Grzebowiska dla małych zwierząt domowych” na terenie Katowic. Uchwałę w tej sprawie przygotowało Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Katowic”. Jak tłumaczyła nam Agnieszka Wojdowska, kilkanaście tego typu miejsc obecnie funkcjonuje w kraju, najbliżej w Bytomiu. Według autorów uchwały, takie grzebowisko potrzebne jest też w Katowicach.

Reklama

„To będzie nie tylko wyjście naprzeciw potrzebą właścicieli czworonogów, będzie to też takie bardziej ludzkie potraktowanie problemu pochówku zwierząt. Tym bardziej, że mamy już w 16 miastach w Polsce tego typu grzebowiska” – mówi Agnieszka Wojdowska. „Osobiście znamy mieszkańców Katowic, którzy swoje zwierzęta chowali w Bytomiu. Jeżeli Bytom może mieć, to dlaczego nie Katowice?” – pyta.

Będą zbierać podpisy

Żeby uchwałą zajęli się radni trzeba zebrać minimum 300 podpisów mieszkańców. Ta zbiórka już właściwie się rozpoczyna. Cyklicznie będą zbierane podpisy w miejscach, gdzie można spotkać osoby z psami – jak parki (Kościuszki, Zadole) i skwery w Katowicach.

Podpisy będzie można składać też w kwiaciarni na ulicy Kościuszki, aptece na ulicy Batorego, a także różne przychodnie weterynaryjne.

„Przede wszystkim w zakładach weterynarii będziemy chcieli to rozpowszechnić, ale będziemy też zbierać podpisy na ulicy” – wyjaśnia Agnieszka Wojdowska z Mieszkańców dla Katowic.

Pomysłodawcy chcą aby miasto przygotowało koncepcję i regulamin funkcjonowania grzebowiska do końca grudnia 2023 roku. Następnie do końca 2026 roku taki teren powinien zacząć już funkcjonować.

„Założenie takiego cmentarza wymagać będzie spełnienia warunków gwarantujących, że zakopanie padłych zwierząt na danym terenie nie zagraża zdrowiu zwierząt i ludzi, w szczególności poprzez zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich, a także dostępem zwierząt dzikich i domowych, zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem wód gruntowych, lub nadmiernym rozwojem flory bakteryjnej powodującej procesy rozkładu” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, które przytacza przepisy funkcjonowania grzebowiska dla zwierząt.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.