/ fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Miasto zamierza poprawić bezpieczeństwo w Śródmieściu Katowic. Będzie więcej strażników miejskich i kamer, do tego pojawią się też dodatkowe etaty dla osób, które będą obserowowały monitoring w czasie rzeczywistym. To pokłosie ostatnich głośnych zdarzeń w Katowicach – w tym pobicia kobiety na ulicy Mariackiej czy tragedii z ulicy Mickiewicza, gdzie kierowca autobusu rozjechał 19-latkę Chwilę wcześniej doszło tam do bójki na ulicy. 

Po tych zdarzeniach katowiccy radni składali wnioski do miasta, aby poprawić bezpieczeństwo – głównie przez zwiększenie ilości patroli policji w mieście. 

Reklama

„Katowice, to stolica dwumilionowej metropolii – miejsce, w którym kumuluje się aktywność mieszkańców nie tylko naszego miasta. Weekendami odwiedzają nas tysiące gości, z których większość spędza czas w ścisłym centrum. Niestety przy tak dużych skupiskach ludzkich dochodzi do różnych incydentów – i tak się dzieje w każdym mieście w Polsce i na świecie. Nie da się na każdym rogu postawić policjanta i zainstalować kamery. Wprowadzając oparty na czterech filarach program „Bezpieczne Śródmieście” chcemy zrealizować dwa cele. Po pierwsze zminimalizować częstotliwość występowania różnych incydentów, a po drugie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Zależy nam także na ścisłej współpracy ze społecznościami lokalnymi, które będziemy włączać do naszych działań” – mówi prezydent Marcin Krupa.

Katowice w latach 2018 – 2020 przeznaczyły 600 tys. zł na policyjne patrole ponadnormatywne. W ramach tych działań zorganizowano dodatkowe służby dla 2562 policjantów tj. 1281 patroli, które realizowały swoje zadania szczególnie w rejonie śródmieścia.

Będzie więcej patroli straży miejskiej

Jak zapowiedziało miasto – wzrośnie liczba strażników miejskich o 20 etatów. Straż zatrudni też 4 pracowników cywilnych, aby przejęli część obowiązków strażników, co pozwoli wysłać więcej funkcjonariuszy w teren. 

W sumie na terenie Katowic służbę w ramach patroli będzie pełniło 82 strażników, z których większość będzie skierowana do działań w ścisłym centrum miasta. Dodatkowo funkcjonariusze pracujący w terenie otrzymają miesięczne dodatki w wysokości 300 zł brutto.

„Decyzja Pana Prezydenta o zwiększeniu normatywu etatowego katowickiej Straży Miejskiej, wprost przełoży się na zwiększenie ilości patroli na terenie miasta, realnie jak ustalono to dodatkowo 2 patrole SM na każdej zmianie dobowej. Patrole te realizując swoje zadania na terenie miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Śródmieścia, będą bezpośrednio podporządkowane operatorowi KISMiA, co pozwoli na poprawę czasu reakcji na zdarzenie i zapewni niezwłoczne egzekwowanie prawa wobec osób je naruszających” – mówi Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej w Katowicach. 

Będzie docelowo też więcej kamer. W ramach KISMIA działa obecnie 277 kamer, w tym kamery rejestrujące tablice rejestracyjne pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta w dziesięciu punktach na głównych ciągach komunikacyjnych. 

Katowicki Inteligentny System Monitorowania i Analizy jest na bieżąco użytkowany przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Katowicach, która tylko w roku 2020 na podstawie zdarzeń zgłoszonych przez system, podjęła ogółem 2229 interwencji, ujawniając 886 wykroczeń. Katowicka Policja , która od roku 2017 również jest odbiorcą systemu KISMiA w roku 2020 na potrzeby prowadzonych postępowań w sprawach o przestępstwa i wykroczenia dokonała 409 zabezpieczeń materiału wizyjnego.    

W samym centrum pojawi się co najmniej 20 kamer więcej. 

„Dodatkowo do obsługi kamer monitoringu zostanie zatrudnionych 5 nowych operatorów. Dzięki temu jeden z operatorów będzie zajmował się wyłącznie centrum miasta i współpracował bezpośrednio z patrolami Straży Miejskiej w centrum, co umożliwi szybsze działania, jeżeli będzie dochodziło do różnego rodzaju zdarzeń” – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Na terenie miasta – we wszystkich dzielnicach – będą wykonane badania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Zależnie od ich wyników miasto oraz służby będą modyfikowały swoje działania. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.