Szyb Pułaski / fot. UM Katowice / S. Rybok
Reklama

Katowice chcą koncepcji HUB-u gamingowo-technologicznego. To warta nawet około miliard złotych inwestycja. Miasto rozpoczęło procedurę konkursową koncepcji projektu „Dzielnica Nowych Technologiii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny”. Hub ma skupić przedsiębiorców z branży e-sportu i gier komputerowych, a także firm technologicznych. 

„Rosnące zainteresowanie Katowicami ze strony globalnych inwestorów było impulsem, dzięki któremu w naszym mieście powstaje Dzielnica Nowych Technologii i Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny. Tereny dawnej Kopalni Wieczorek i Szyb Pułaski to dla wielu mieszkańców niezwykły symbol pracowitości i solidności, który zyska teraz nowe funkcje i życie. Jestem przekonany, że przekształcenie tych miejsc w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii pozwoli nam wrzucić szósty bieg i stanie się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Katowic. Ogłoszenie konkursu na koncepcję przybliża nas do realizacji tego ambitnego planu:” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Reklama

Zakres konkursu dotyczy I etapu inwestycji, czyli terenu po zachodniej stronie ulicy Szopienickiej oraz istniejącej zabudowy zabytkowej po stronie wschodniej tej. W sumie chodzi o 19 tysięcy m.kw. powierzchni. 

Cała Dzielnica Nowych Technologii obejmie tereny usytuowane wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni „Wieczorek” – szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903-1910. Zlokalizowana będzie w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca. W obrębie terenu Katowickiego HUB-u Gaminowo-Technologicznego zaplanowano utworzenie nowoczesnych powierzchni z przeznaczeniem pod studia nagrań, laboratoria, przestrzenie co-workingowe, biura, przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz Data Center.

Chętni do konkursu mogą się zgłaszać do 24 września br. Autorzy najlepszych i najciekawszych prac otrzymają nagrody pieniężne:

  • I Nagroda – 100 tysięcy zł brutto
  • II Nagroda – 50 tysięcy zł brutto
  • III Nagroda – 30 tysięcy zł brutto
  • Wyróżnienia – 20 tysięcy zł brutto (łączna pula)

Zwycięzca, oprócz nagrody finansowej, zostanie zaproszony do wykonania dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki. 

Rewitalizacją terenów kopalni i stworzenie HUB-u gamingowo-technologicznego w Katowicach, to ma być koszt rzędu nawet miliarda złotych, ale na mówienie o dokładnych kosztach na razie jest za wcześnie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.