/ fot. Policja
Reklama

Jest akt oskarżenia w sprawie lichwy mieszkaniowej. Przejęli kilkadziesiąt nieruchomości. Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zakończyli postępowanie w tej bulwersującej sprawie. Sprawcy zawierali z osobami w trudnej sytuacji finansowej umowy pożyczkowe, które miały bardzo niekorzystne warunki. W razie braku spłaty długu, przejmowane były nieruchomości osób, które pożyczały pieniądze.

Generalnie pieniądze pożyczano osobom, które miały spłacić inne zobowiązania. Co powodowało tzw. „spiralę kredytową”, w którą wpadali pożyczkobiorcy. Jak wyjaśniają śledczy, spłacenie pożyczek było praktycznie niemożliwe z powodu niekorzystnych i trudnych warunków umowy.

Reklama

„Śledczy pracujący nad sprawą zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zarzutów i skierowanie aktu oskarżenia przeciwko 46-latce prowadzącej działalność w zakresie udzielania pożyczek gotówkowych oraz 49-letniemu pośrednikowi. Osoby te działając wspólnie i w porozumieniu zawarli co najmniej 81 takich umów na łączną kwotę blisko 5 milionów złotych. Na ich podstawie przejęli kilkadziesiąt nieruchomości o zaniżonej dla potrzeb zawartych umów wartości” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. „Głównym, choć ukrytym celem działalności oskarżonych było przejęcie nieruchomości, a następnie ich odsprzedaż z zyskiem, który trafiał do ich kieszeni” – dodaje.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia. W toku postępowania na poczet ewentualnych kar i obowiązku naprawienia szkody, dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie 468 tysięcy złotych.

Aktualnie do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.