Kina Komos / fot. infokatowice.pl
Reklama

Już wkrótce, 3 września, rozpoczyna się największe święto kina dokumentalnego w Polsce: Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Dla wszystkich spragnionych filmowych emocji mamy dobrą wiadomość: trwa już sprzedaż biletów na tegoroczny festiwal. Bilety na śląską edycję 18. MDAG, która odbędzie się w trzech katowickich kinach: Światowid, Kosmos i Rialto można już kupić na stronie mdag.pl oraz filmowa.net.

Miłośnicy filmu dokumentalnego w naszym regionie będą zadowoleni. W tegorocznym programie śląskiej edycji Festiwalu znalazło się blisko 60 dokumentów z całego świata, w tym wiele światowych premier i filmów docenionych już na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak przebój festiwalu w Sundance – animacja Jonasa Pohera Rasmussena pt. „Przeżyć” czy najnowsza produkcja klasyka polskiego dokumentu, Pawła Łozińskiego, czyli „Film balkonowy”, który miał swoją premierę światową na festiwalu w Locarno.

Jest też całe mnóstwo fascynujących, często zaskakujących filmów, które dopiero czekają na odkrycie przez publiczność festiwalową. Wiele filmów prezentowanych w programie 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity dotyczyć będzie aktywizmu, a ich twórcy będą wzywać nas do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata.

Znajdziemy tam produkcje o środowisku naturalnym i przyrodzie, w tym także poruszające filmy o zwierzętach; obrazy oddające głos mniejszościom etnicznym, filmy komentujące ostatni rok pandemicznej rzeczywistości z perspektywy globalnej i lokalnej; kino nakręcone z rozmachem wielkich budżetów, ale i kameralne, osobiste portrety, często powstające przy użyciu telefonów komórkowych.

Nie zabraknie filmów o sztuce, w tym odsłaniających tajemnice muzyki i kina czy szczególnie bliskiej śląskiej publiczności tematyki architektonicznej.

Bilety w cenach:
18 zł – bilet normalny
15 zł – bilet przy zakupie jednorazowym 3 lub więcej biletów na dowolne seanse festiwalowe |opcja dostępna tylko w kasie kina|
12 zł – bilet na film z sekcji OKI DOKI
można kupić na stronie Filmowa.net i mdag.pl oraz w kasach katowickich kin IF Silesia Film, w których odbywa się śląska edycja Festiwalu: w Kinie Światowid, Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto.

Wydarzenia towarzyszące: spotkania, dyskusje, warsztaty

Jak co roku pokazom festiwalowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje, rozmowy z ekspertami, koncerty. Wraz z Festiwalem Silesia Film przygotowała dla śląskich widzów aż siedem spotkań w kinach i jedno dodatkowe wydarzenie, które odbędzie się w katowickiej księgarni Miejscownik. Tygiel kulturalny.

W niedzielę, 5 września po bloku krótkometrażowych dokumentów dotyczących pandemii w Kinie Światowid widzowie spotkają się z twórcami: reżyserką filmu „Halo babciu” Kamilą Chojnacką i reżyserem „Seal Story” Bartłomiejem Błaszczyńskim oraz z producentem i pomysłodawcą filmu „Pozdrawiam” Maciejem Hamelą, z którymi będą mogli porozmawiać o wpływie lockdownu na naszą codzienność, emocje i relacje z bliskimi oraz o realiach tworzenia kina w pandemii.

Poniedziałkowej projekcji filmu „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” w Kinie Kosmos będzie towarzyszyć spotkanie i rozmowa z literaturoznawcą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego, profesorem Ryszardem Koziołkiem, z którym o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta porozmawia Ewa Niewiadomska z Radia Katowice.

Szczególnie interesująco zapowiada się rozmowa po filmie „Ciało nie kłamie” (7 września, Kinoteatr Rialto), do której Ewa Sadkowska z IF Silesia Film zaprosiła artystę sztuk wizualnych, rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych profesora Grzegorza Hańderka i aktorkę, performerkę, pedagożkę i organizatorkę wydarzeń artystycznych, związaną m.in z Teatrem A Part i Instytutem Grotowskiego Monikę Wachowicz.

Miłośników sztuki komiksu nie może zabraknąć w środę, 8 września w Kinie Kosmos, gdzie po projekcji filmu „W Centrum Komiksu” z reżyserem filmu Maciejem Birutem porozmawiają o specyfice kultury komiksu, jej filmowym i prawdziwym obliczu oraz o portretowaniu ważnych dla małych społeczności miejsc.

Tego samego dnia gościem Kina Kosmos będzie Kuba Mikurda, który po pokazie swojego najnowszego filmu opowie o fenomenie „Na srebrnym globie” i pracy nad dokumentem przybliżającym historię trwającej blisko 11 lat realizacji filmu Andrzeja Żuławskiego.
Wraz z wraz z dr. inż. arch. Ryszardem Nakoniecznym widzowie przyjrzą się bohaterom filmu „Aalto – z miłości do architektury” opowiadającego historię życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu – Alvara Aalto i jego żony oraz muzy, również architektki, Aino (9 września, Kino Światowid).

Ostatnie spotkanie na tegorocznej śląskiej edycji Festiwalu domknie tematykę pandemiczną: w sobotę, 11 września w Kinoteatrze Rialto po filmie „Polaków portret własny” odbędzie się spotkanie z twórcami dokumentu: reżyserami Jakubem Drobczyńskim i Maciejem Białoruskim oraz montażystą Jakubem Radosem, którzy opowiedzą o kulisach realizacji filmu w pandemicznej i o pandemicznej rzeczywistości. Gościem obu pokazów dla młodych widzów w ramach sekcji OKI DOKI będzie Joanna Klus – psycholożka i terapeutka dziecięca, która z młodymi widzami porozmawia o radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Uroczystej Gali zamknięcia Festiwalu, która odbędzie się 10 września, będzie towarzyszył recital skrzypka Piotra Tarcholika – koncertmistrza NOSPR, współzałożyciela i lidera zespołu Sinfonietta Cracovia, profesora, kierownika Katedry Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Festiwal potrwa do 12 września.

Więcej o filmach i programie śląskiej edycji 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity można przeczytać na stronie festiwalu w zakładce KATOWICE oraz na stronie Filmowa.net.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.