Osoby, które uzyskują wysokie dochody z pracy na etacie w korporacji lub prowadzą własną działalność, nadwyżki finansowe chcą ulokować mądrze i bezpiecznie. Nie każdy zna się na giełdzie i chce ryzykować ciężko wypracowane pieniądze. Dlatego też sensowną opcją inwestycyjną wydaje się zakup nieruchomości na wynajem. Poznaj szereg korzyści płynących z tej formy inwestowania.

Po pierwsze: stabilne źródło dochodu

Reklama

Wynajem nieruchomości pozwala na uzyskanie stabilnego źródła dochodu. Nic zatem dziwnego, że mieszkania Katowice (zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego) coraz częściej są przeznaczane właśnie na wynajem. Pozwala to zabezpieczyć środki, które będą przydatne na emeryturze lub po prostu staną się dodatkowym źródłem finansowania bieżących wydatków.

Po drugie: wzrost wartości w czasie

Jak wynika z analiz przeprowadzonych i opublikowanych na portalu adresowo.pl (na podstawie 33902 ogłoszeń), w drugim kwartale 2021 roku średnia cena za m2 mieszkania z rynku wtórnego wzrosła o 791 zł/m². Nieruchomości w perspektywie wieloletniej, długoterminowej zawsze zyskują na wartości. Prawdopodobieństwo spadku cen w najbliższych latach jest małe (zwłaszcza biorąc pod uwagę wciąż zbyt małą podaż w stosunku do dużego popytu, ale też rosnące ceny gruntów, robocizny czy materiałów budowlanych). Nieruchomość w dobrej lokalizacji to dobro, którego wartość rośnie w czasie.

Rys. Średnia cena za m2 mieszkania w II kwartale 2021 roku (dane dla całej Polski)

Po trzecie: ochrona kapitału

W czasach, kiedy środki ulokowane na lokacie bankowej nie pozwalają zarobić żadnej sensownej kwoty, za to realnie wiążą się ze stratą (uwzględniając galopującą inflację), zakup nieruchomości wydaje się jednym z sensowniejszych rozwiązań. Zdaniem wielu Polaków nieruchomość wciąż stanowi optymalną formę lokaty kapitału. W dłuższej perspektywie dobrze chroni zainwestowane środki przed inflacją. Dodatkowo generują comiesięczny dochód, którego wysokość raz na jakiś czas jest rewaloryzowana o wartość inflacji poprzez podnoszenie czynszu najemcom.

Po czwarte: łatwość przekazania majątku potomnym

W przeciwieństwie do firmy, w którą można inwestować w nieskończoność, a którą trudno później przekazać kolejnemu pokoleniu, mieszkanie bardzo łatwo jest podarować w spadku dzieciom czy wnukom. Dzięki temu młodzi będą mieli gdzie mieszkać na studiach lub gdy założą rodzinę. W razie potrzeby będą mieli możliwość szybkiego upłynnienia nieruchomości.

Po piąte: większa mobilność młodych

Osoby, które wynajmują mieszkania, to w większości ludzie młodzi, którzy nie zdążyli jeszcze dorobić się swojej nieruchomości. Młode pokolenia wchodzące na rynek pracy są coraz mniej przywiązane do miejsca swojego zamieszkania. Często przeprowadzają się do większych aglomeracji – za pracą, za możliwością spełnienia marzeń czy korzystania z uroków życia w mieście. Trend ten będzie się nasilać, a wraz z nim popyt na dobrze urządzone mieszkania pod wynajem.

Po szóste: brak zdolności kredytowej młodych

Wraz z dynamicznie rosnącymi cenami mieszkań na zakup nieruchomości stać coraz mniej młodych osób. Stąd też najem w Polsce będzie z każdym rokiem zyskiwał na popularności. Aktualne trendy konsumenckie nie zachęcają też do odkładania środków na wkład własny, który banki wymagają w coraz większej kwocie (zazwyczaj 20% wartości mieszkania, które z każdym rokiem jest przecież coraz droższe).

Po siódme: kontynuacja codziennej pracy

Jeśli wykonujesz pracę, którą bardzo sobie cenisz i która dostarcza Ci wiele satysfakcji, nie musisz jej przerywać. Mieszkanie możesz wynajmować przy okazji, poświęcając mu zaledwie kilka godzin miesięcznie. Alternatywą dla zapracowanych osób lub tych, którzy nie chcą mieć na głowie dodatkowych zajęć, jest powierzenie mieszkania firmie zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem najmem.

Po ósme: brak konieczności posiadania firmy

Aby wykonywać większość zajęć związanych z pracą zarobkową, trzeba otworzyć własną firmę. Ona z kolei wiąże się z kosztami prowadzenia. Natomiast przy zakupie jednego czy dwóch mieszkań wcale nie trzeba mieć działalności gospodarczej. Możesz wynajmować ją po godzinach i traktować jako dodatkowe zajęcie. Wystarczy jedynie odprowadzić podatek dochodowy od uzyskanych przychodów.

Po dziewiąte: bezpieczna forma inwestowania

Nie musisz znać się na inwestowaniu, aby rozpocząć swoją przygodę z nieruchomościami. Grając na giełdzie, możesz w każdej chwili stracić z kretesem zainwestowane środki. Kupując bitcoiny również powinieneś mieć jakiekolwiek rozeznanie w temacie. Złoto jest dobrą formą zachowania wartości pieniądza w czasie, jednak nie do końca bezpiecznie jest przechowywać je w domu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób nadwyżki finansowe chce ulokować właśnie w nieruchomości, które wydają się wyjątkowo stabilnym rozwiązaniem.

Po dziesiąte: większe poczucie niezależności

Nawet w sytuacji nagłej utraty pracy masz stabilne źródło dochodu, które wystarczy Ci przynajmniej na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Możesz spokojnie znaleźć nowego pracodawcę, mając z tyłu głowy większe poczucie bezpieczeństwa finansowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.